”Yediklerim ağzıma geliyor” şikayetinin nedeni reflü mü?

Reflü yani mide içeriğinin yukarıya, yemek borusuna doğru geri kaçması. Hastalar genel olarak durumlarını (yediklerim ağzıma geliyor) cümlesiyle özetliyor.  Ancak, uzmanlar, kişinin tanı konmuş reflüsü olmamasına rağmen, yemeği fazla kaçırdığı için de benzer şikayetler yaşayabildiğinin altını çiziyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Benan Kasapoğlu, reflü hastalığının en sık görülen belirtilerini anlattı.

Reflü sadece yediklerinizin ağzınıza gelmesiyle görülmez

Gastroözofagiyel reflü yani halk arasındaki adıyla reflü hastalığı mide içeriğinin yukarıya, yemek borusuna doğru geri kaçması olarak biliniyor. Hastalar genel olarak durumlarını (yediklerim ağzıma geliyor)  cümlesiyle özetliyor. Ancak kişi tanı konmuş reflüsü olmamasına rağmen, yemeği fazla kaçırdığı için de benzer şikayetlerle karşılaşabiliyor. 

Reflüyle ilgili son dönem çalışmalar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hastalığın görülme sıklığının her geçen gün arttığını ortaya koydu. Yani bir başka deyişle reflü şüphesiyle sağlık kurumlarına başvuranların sayısı önceki yıllara oranla arttı.

En sık görülen belirtileri 

Hemen her yaşta rastlanabilen reflünün en sık görülen belirtileri ise şöyle sıralanabilir;

 Ağrılı yutma ve yutma güçlüğü,

 Besinlerin ağza gelmesi,

 Boğazda takılma hissi,

 Yemek borusunda yanma,

 Kronikleşmiş öksürük,

 Ses kısıklığı,

 Hırıltılı solunum,

 Bulantı ve kusma,

Kalp krizi belirtileriyle de karıştırılabiliyor

Kişinin yaşam kalitesini bozan ve özellikle yemek sonrası baş gösteren bu belirtiler, bazen uykudan uyandıracak kadar ağır seyredebilir. Dahası sırtta, boyunda, çenede, kollarda ve göğüste ağrıya neden olabildiği gibi kalp krizi belirtileriyle de de karıştırılabilmektedir.

(Visited 19 times, 1 visits today)