”Ülser diyetiyle”, hastalığınızı kontrol altına alın

Sindirim sistemini etkileyen ülser, mide dokusunda meydana gelen yaralar ve iltihaplanmalar olarak kendini gösteriyor. Ülser, erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülüyor. Ülser diyeti yaparak  hastalık belli ölçüde kontrol altına alınabiliyor. Ülser nasıl belirti verir? Ülser diyeti nedir?

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Halil Genç, ülserle ilgili merak edilenleri anlattı.

Ülser nedir?

Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır. Doku kaybının yanı sıra pepsinin de etkisi ile yaralar oluşur. Enflamasyon adı verilen bu yaralar, ülkemizde mideden çok onikiparmak bağırsağında görülmektedir.

Belirtileri 

Ülserin en sık rastlanan belirtisi, karnın üst kısmında yanma şeklinde hissedilen ağrıdır. Özellikle öğün aralarında kendini daha çok gösteren ülser, özellikle onikiparmak ülseri olan kişileri gecenin herhangi bir saatinde uyandırabilir.Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz ve iştahsızlık, kilo kaybı, sık acıkma, kusma ile gelen rahatlama ve yemek yedikten sonra mide ağrısı diğer belirtiler arasında yer almakta.

Erkekleri daha fazla etkiliyor 

Ülser erkeklerde, kadınlara oranla üç kat daha fazla görülür. Yaşam boyu ülser görülme oranı erkeklerde yüzde 11-14, kadınlarda ise yüzde 8-11’dir.  Özellikle 30-50 yaş grubunda daha çok görülen ülser, 60 yaş civarında kadınlarda daha çok ortaya çıkar.

Neden kaynaklanır?

Midenin koruyucu mekanizmaları ve midede sorun yaratacak mekanizmalar arasında bir dengesizlik ortaya çıkarsa, kişide mide şikayetleri başlar. Ülserin ortaya çıkmasını kolaylaştıran bazı faktörler vardır. İnsan vücudunda mekanik ve fizyolojik etkileri olan helicobacter pylori adı verilen bir bakteri, sigara ve alkol tüketimi ile ve bazı ilaçlar ülsere neden olan en önemli etkenlerdir. Bunun yanı sıra genetik faktörler, dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni, besinlerde hijyene dikkat etmemek, aşırı tuz tüketimi, besinleri az çiğnemek, uzun süre aç kalmak, mideyi fazla doldurmak, uykusuzluk, yorgunluk ve stres de nedenler arasında sayılabilir.

Ülser diyeti

Ülserler kronik ve tekrarlayıcıdır, hayat kalitesini azaltır. Tedavi edilemeyen bir ülserin iyileşmesi 10- 15 yıl kadar sürer. Tedavinin yanı sıra ülser diyeti de ülser tedavisinde yardımcıdır. Ülser hastaları midelerine iyi gelmeyen, mide salgısını artıran her türlü gıda ve içecekten kesinlikle uzak durmalı. Ekşi, acı, soğanlı yiyecekler şikayetleri artırıyorsa onlardan uzak bir beslenme rutini oluşturulmalı. Sigara içmek ülser tedavisini bloke ederek ülserin iyileşmesini geciktirmektedir. Alkol alımı da yüzeysel mukoza direncini bozduğu için gastrit ve ülser gibi hastalıkların tedavisini zorlu hale getirir. Özellikle akut ülserde kesinlikle alkol kullanımından uzak durulmalıdır.

Akşam buharda pişmiş yemekleri tercih edin 

Bunun yanı sıra sağlıklı ve düzenli bir beslenme programını uygulayın. Kahvaltı etmeyi ve öğünlerinizi ihmal etmeyin. Kızartma, aşırı şekerli, tuzlu ve yağlı tatlılardan uzak durun. Yeterli sıvı almaya özen gösterin. Çay ve kahveyi sınırlayın. Akşamları buharda pişmiş yemekleri tercih edin. Küçük porsiyonlar tüketin. Mideniz uzun süre boş kalmasın. Tatlı olarak taze ve kuru meyveler, meyveli yoğurtlar veya sütlü tatlıları tercih edin.

(Visited 7 times, 1 visits today)