Türkiye’de aşılama sayesinde her yıl 14 bin ölüm engelleniyor

Türkiye’de aşılama sayesinde her yıl 14 bin 296 ölüm engelleniyor. Yeni aşıların takvime eklenmesiyle yılda ortalama bin çocuğun daha hayatı kurtarılabilecek.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de aşılama sayesinde her yıl 14 bin 296 ölümün engellendiğini, yeni aşıların takvime eklenmesiyle de yılda ortalama bin çocuğun daha hayatının kurtarılabileceğini söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Aşı Sempozyumu’nda aşının önemi, aşılamada son yıllardaki gelişmeler, aşı uygulamaları, uygulama değişiklikleri, yeni aşılar, yetişkin aşılaması ve aşı kararsızlığı gibi sorunlar ele alındı.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşının bilimdeki en önemli buluşlar arasında yer aldığını belirterek, aşı ile birçok hastalığın önlenebildiğini dile getirdi.

Türkiye’de şu anda 13 hastalığa karşı aşılama programı yürütüldüğünü ifade eden Ceyhan, aşılama sayesinde her yıl 14 bin 296 ölüm engellendiğini, yeni aşıların takvime eklenmesiyle de yılda ortalama bin çocuğun daha hayatının kurtarılabileceğini kaydetti.

(Visited 9 times, 1 visits today)