Toplumsal bağışıklık için toplumun en az yüzde 70’i aşılanmalı

Prof. Dr. Mithat Kıyak, toplumsal bir bağışıklık için toplumun en az yüzde 70’inin aşılanması gerektiğini belirterek, pandeminin zayıflaması için toplumsal bir görev olarak aşı olmak gerektiğini vurguladı.

İstanbul Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mithat Kıyak, hem kendimizi, hem de toplumumuzu korumak için aşı yaptırılması gerektiğini ifade ederek, koronavirüsün, mutasyona uğrayıp bulaşıcılığı ve hastalık yapma gücü iyice azalırsa salgının kendiliğinden gerileyeceğini, İngiltere örneğinde olduğu gibi bunun tersinin de mümkün olduğunu, bu nedenle işi şansa bırakmayıp önlemlere devam ederek zaman geçirmeden aşı olmamız gerektiğini vurguladı.

Aşı yeterince etkili mi, yeterince aşı var mı?

Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının 3. Faz çalışmaları Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de yapıldığını, çalışmalar tam bitmeden birbirinden farklı açıklamaların olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Mithat Kıyak, ancak acil bir durum söz konusu olduğu dile getirdi.

Prof. Dr. Mithat Kıyak, şöyle devam eti:

”Acil durum nedeniyle aşının etkinliği yüzde 60 da olsa aşı olmamız gerekir. CoronaVac aşısının etkinliği Türkiye’de %91, Endonezya’da %65, Brezilya’da %51 olarak açıklandı. Aşı etkinliğine daha ayrıntılı bakarsak Brezilya’da orta-ağır vakalarda %100, hafif vakalarda %78 ve çok hafif vakalarda %51 etkinlikten bahsediyoruz. Yani aşı olanlarda ağır Covid 19 hastalığı hiç gelişmedi. Bu rakamlar aşı olmamız gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Pandeminin zayıflaması için toplumsal bir görev olarak aşı olmalıyız

Ayrıca sadece CoronaVac aşısına bağlı kalmamak ve diğer firmalardan da aşı getirmekle ancak yeterli miktara ulaşabiliriz. Toplumsal bir bağışıklık için toplumun en az % 70’i aşılanmalı.

Maske, mesafe, hijyen kurallarına devam etme koşuluyla, bireysel olarak hasta olmamak için ve pandeminin zayıflaması için toplumsal bir görev olarak aşı olmalıyız.” 

(Visited 14 times, 1 visits today)