Tip 1 diyabeti, maratonda şampiyon olmasına engel olamadı

Diyabetli bireylerin de, diyabetlerini yöneterek spor yapabileceğini hatta derece alabileceğini gösteren en iyi örneklerden biri, tip 1 diyabet hastası Gürkan Açıkgöz…  Diyabet Koşu Takımı TEAM1’in kaptanlığını yürüten Açıkgöz, ”5 Kıtada 5 Ultra Maraton”un 2019 şampiyonu oldu.

 

Tip1 diyabetli tek katılımcısı olduğu “5 Kıtada 5 Ultra Maraton”u 2018’de birinci tamamlayan Diyabet Koşu Takımı TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz,  2019’u da en yüksek puanla bitirdi. Açıkgöz, son olarak Afrika’daki yarışı 4’üncü  tamamlayarak, yıl içindeki koşulardan aldığı toplam puanla seride 2019’un da şampiyonu oldu.

Türk Diyabet Cemiyeti’nin takımı TEAM1  

Türk Diyabet Cemiyeti (TDC) tarafından Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen Diyabet Koşu Takımı, uluslararası başarılarına birini daha ekledi. TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, “5 Kıtada 5 Ultra Maraton”u 2018 yılında birinci sırada tamamladı. Ardından 2019’u da en yüksek puanla bitirdi. Açıkgöz, son olarak Afrika’da koşulan 220 kilometrelik ultra maratonu 4’üncü bitirerek, yıl içindeki yarışlardan aldığı toplam puanlarla 2019’un da şampiyonu olmayı başardı. 

”Diyabetimi yöneterek sporumu yapıyorum”

Diyabetli bireylerin, diyabetlerini yöneterek spor yapabileceğini, hatta derece alabileceğini göstermekten ve farkındalık yaratmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten  Gürkan Açıkgöz,  şunları söyledi.

Ultra maratonlarda diyabetim için gerekli tüm önlemleri alıyorum. Böylelikle, yüksek rekabet ortamında gerçekleşen ve dayanıklılığın ön planda olduğu bu tür yarışlarda, diğer sporcularla rekabet edebiliyorum.Yarışlara hazırlanırken ve yarışlar sırasında beslenme, insülin ve fiziksel aktivite dengesini korumaya özen gösteriyorum.  Tip1 diyabetli bir sporcu olarak, ‘5 Kıtada 5 Ultra Maratonu”nu 2018 ve 2019 şampiyonu olarak tamamladığım için çok mutluyum.

”Diyabet doğru tedaviyle düzgün yönetilebilir”

TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını üstlenen Türk Diyabet Cemiyeti üyesi ve proje koordinatörü Prof. Dr. Taner Damcı da, şunları vurguladı.

Diyabet aslında doğru tedavi ve aktif bir hayatla düzgün yönetilebilir. Yaşam tarzı değişikliği diyabette hem yaşam süresi, hem yaşam kalitesi,  hem de hastalık kontrolü bakımından çok önemlidir. Diyabetliler modern insülin tedavisi sayesinde hiçbir aktiviteden uzak kalmadan hayatını sürdürebilir. Tip1 diyabetlilerden oluşan TEAM1 Koşu Takımı’nın yarattığı farkındalık sayesinde, diyabetlilerin de herkes gibi spor yapabileceklerini, diyabet ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi göstermeyi başardığımıza inanıyorum.

(Visited 20 times, 1 visits today)