Talasemi hastalığının kesin tedavisi var mı?

Aşırı halsizlik, çarpıntı, çabuk yorulma, deride koyulaşma, gelişme geriliği… Halk arasında Akdeniz anemisi olarak da bilinen Talasemi hastalığının en sık görülen belirtilerinden birkaçı… Ülkemizde en sık görülen kalıtımsal hastalıklar arasında yer alan Talasemi, çocuğa anne ve babasından bozuk genler nedeniyle geçiyor.

 

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Öztürk, Talasemi hastalığının kesin tedavisi olup olmadığına ilişkin şu bilgileri verdi:

”Gen nakli tedavisi henüz hastalara uygulanmıyor” 

Talasemi hastalığı kalıtsal bir hastalık olduğu için ilaçla tedavisi yok. Kök Hücre Nakli bugün için talaseminin kesin tedavisidir. Başarılı bir nakil gerçekleşirse, hasta yaşamına kan desteği ve onun getirdiği yan etkiler olmadan devam edebilir. 

Günümüzde araştırmalara devam edilen gen nakli tedavisi henüz hastalara uygulanmıyor.

Talasemi hastalığı önlenebilir mi?

Günümüzde teknoloji ve tıptaki hızlı gelişmeler sayesinde Talasemi  hastalığını engellemek mümkün olabiliyor. Genetik bilimsel gelişmeler ışığında geliştirilen yöntemle, taşıyıcı çiftlerin bebeklerinin sağlıklı doğması da mümkün olabiliyor. Ancak bunun için çiftlerin evlenmeden önce talasemi taşıyıcılığı açısından mutlaka test yapılarak taranması gerekiyor. Genetik tanı ile çiftlerin Akdeniz anemisi hastalığına yol açabilecek taşıyıcı genlere sahip olduğu saptanırsa, doğacak çocuklarının da taşıyıcı ya da hasta olma ihtimalleri de hesaplanabiliyor.

(Visited 23 times, 1 visits today)