Tablet ve telefonlar, çocuklarda miyopluğu artırdı

Okulların açılmasına sayılı günler kala, okul  başarısı için sağlık kontrollerini yaptırmak önemli.  Bu kontrollerin başında ise göz geliyor.  Görme kusurları çocukları tahtayı görmede zorlamanın yanı sıra, baş ağrısı ve gözde sulanma yapıyor. Cep telefonları ve tabletler de çocuklarda miyopluğu artırıyor.

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar, okul öncesi göz check-up’ı ile ilgili bilgiler verdi, ailelere uyarılarda bulundu.

GÖZ KUSURLARINDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Okul çağına gelmiş çocuklarda muhakkak okula başlamadan önce göz muayenesi yapılıp, görme kusurları veya şaşılık gibi hastalıkların tespiti ve tedavisi yapılmalıdır. Çünkü iyi bir görme çocuğun okul ve sosyal başarısı için gereklidir. Görme kusurları olan çocuklar tahtayı görmede zorlanmanın yanı sıra baş ağrısı ve gözde sulanmayla baş etmek durumunda kalır. Başarı oranı düşen çocuk, içine kapanır ve dersle olan ilgisini keser. Bu durum ilerleyen zamanlarda görme kusurlarının yanında psikolojik sorunlara da yol açmakta, çocukta öz güven problemleri yaratmaktadır.

TABLET VE TELEFONLAR MİYOPİYİ ARTTIRDI

Dünyada ve ülkemizde çocuklarda cep telefonları, tablet, bilgisayar kullanımının artışına bağlı olarak, miyop  (uzağı iyi görememe hastalığı) görülme sıklığı hızla artıyor. Bu yüzden yakın mesafe çalışmayı azaltıp, daha çok gün ışığından faydalanmak, okul çağındaki çocuklar için önemli.  Ayrıca ders çalışırken veya tablet vb. cihaz kullanırken daha aydınlık ortamlar tercih edilebilir.

SORUN ENFEKSİYON MU, YOKSA ALERJİ Mİ?

Okul çağındaki çocuklarda sıkça görülen bir diğer sorunsa gözde çapaklanma ve kızarıklık. Bu rahatsızlık enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi alerjik de olabilir. Bunun teşhisi uzman bir hekim tarafından yapılıp, tedavisi ona göre düzenlenir. Özellikle viral kaynaklı olduğu tespit edilirse bulaşıcılığı olduğundan hemen bazı önlemler almak gereklidir. Bunların başında evde ailenin dikkat etmesi gerekenler gelir. Eğer çocuğun göz rahatsızlığının sebebi alerjik ise, güneş ışığı ve tozdan korunması önemlidir. Gün içinde ellerini ve yüzünü sık sık yıkaması önerilir. 

(Visited 4 times, 1 visits today)