Sağlık Bakanı Koca’dan izolasyon uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

”Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, kontrol etme şansımız olmaz.” 

“Özellikle koruyucu maske ve ekipmanları konusunda asla bir sorun olmamalı.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele sürecine ilişkin, “Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, kontrol etme şansımız olmaz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Koca, 81 il sağlık müdürü ile dün saat 22.30’da başlayıp 3 saat süren video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. 

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı illerde yürütülen çalışmalar, hastaların durumu, tedavi protokolleri, yoğun bakım doluluk oranları ve mevcut ihtiyaçlar ele alındı. 

Sağlık Bakanı Koca, pozitif vaka temaslılarının taranması konusunda hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, hastalığı kontrol etme şansımız olmaz. O nedenle birinci olarak kontrol edebilir olmalıyız. İkinci olarak gelen hastaya erken dönemde hızla tanısını koyup, erken dönemde yatırılması gereken hasta ise servise veya yoğun bakıma alınması; eve gönderilmesi ve takip edilmesi gereken bir hasta ise onu da hızla gerçekleştirip eve gönderip orada izolasyonunu sağlamak bu dönemde son derece önemli.” 

Koca, tanı ve tedavi konusunda gecikme yaşanmaması gerektiğini de ifade ederek, şöyle dedi:

“Özellikle koruyucu maske ve ekipmanları konusunda asla bir sorun olmamalı. Her geçen gün servislerimizin kapasitesini nasıl artıracağımıza bakmaya, yoğun bakım yataklarımızı daha reel kullanmaya, riskli olan hastayı yoğun bakım şartlarında takip etmeye gayret edelim. Yani, yoğun bakımda zorunlu takip edilmesi gereken hastanın yoğun bakımda, serviste takip edilmesi gereken hastanın da ilk planda serviste takibi son derece önemli. Entübasyon safhası ne kadar uzatılabilirse, bu dönemi kolay atlatabileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

(Visited 11 times, 1 visits today)