Yaşlılar evde hangi egzersizleri yapabilir?

Uzmanlar, koronavirüs salgını sebebiyle evde kalan yaşlılara da düzenli egzersiz öneriyor. Yaşlılar evde hangi egzersizleri yapabilir? Yürümede zorlananlar için hangi egzersizler uygundur?

Liv Hospital Ulus Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai,  gençlerde olduğu gibi yaşlılarda da düzenli egzersizin pek yararı olduğuna vurgu yaparak,  koronavirüs nedeniyle evde kalmaları gereken yaşlılar için egzersiz önerilerinde bulundu.

Ev düzeni yaşlının sağlık durumuna göre olmalı

Özellikle yaşadığımız süreçte yaşlı sağlığımız bizim için daha ön plana geçti. Evde düşme riskini en aza indirmek gerekiyor. Düşmeye neden olabilecek çevresel ve kişiye özel faktörler düzeltilerek, yaşlıların daha sağlıklı bir şekilde, daha güvenli ortamlarda yaşaması sağlanmalıdır.

Yaşlılar evde hangi egzersizleri yapabilir?

Denge, yürüme, kuvvet ve fiziksel fonksiyonları geliştirici egzersiz programları uygulanabilir.

Yürümede zorlanıyorsanız, dizlerinizde ağrı varsa sandalyede oturarak ayak bileklerinize ve parmaklarınıza bir ağırlık bağlayın. Sandalyeye oturun ve ayaklarınızı sallayın. 5-15 dakika bu şekilde kalın, bu hareketi günde üç defa tekrar edin.

Ayağınızı bir tabure üzerinde dinlendirin. Dizinizi hafifçe kaldırarak tabureye 5-10 saniye bastırın. Sonrasında bir şerit haline getirilmiş çarşafı,  topuğunuzdan iki elinizle birlikte dizlerinizden yukarı çekin. Ayaklarınız yere değmeyecek şekilde yüksek bir yere oturun, ayağınızı dizleriniz düzleşinceye kadar kaldırın, aynı hareketi önce hafif zamanla orta ağırlıklarla tekrarlayın.

Ayaklarınızın arasına bir kitap veya rulo havlu koyarak, dizlerinizi bükmeden kitabı kaldırın. Aynı hareketi dizlerin arasına havluyu koyarak, baldırınızı ve dizlerinizi sıkın. En son otururken sırasıyla ayak uçlarınızı ve topuğunuzu yükseltin. Bu hareketleri günde 3 kez 10′ar defa tekrar edin.

(Visited 22 times, 1 visits today)