Sağlık Bakanı Koca: ”100 milyon doz, ortak ve büyük bir başarının adıdır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”100 milyon doz başarısı bizi büyük bir sonuca hazırlıyor. Bu sonuç, hızla ulaşabileceğimize inandığım toplum bağışıklığıdır” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, düzenlediği basın toplantısında, Ocak ayında başlayan aşılamada gelinen noktaya ilişkin bilgi verdi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle: 

”100 milyon doz, ortak ve büyük bir başarının adıdır.

Salgınla mücadele sürecimizde simge bir gün. Aşıda toplam 100 milyon doza ulaştık. Toplumun ortak başarısını, önümüzdeki haftaların başarı planını içeren bir gündemle huzurlarınızdayım. Merak ettiğiniz pek çok konu başlıklarımız arasında.

18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8. Tam doz aşısını 6 milyon 32 bin kişi yaptırdı.

Toplum bağışıklığı aşı dozlarının tam olmasıyla sağlanabilir. İlk doz aşısını olup 2. dozunu henüz yaptırmayan 11,3 milyon kişi bulunuyor. Biliyoruz ki ilk doz aşının tek başına koruyuculuğu yok.

Bugün itibariyle hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon insanımız var. Bu akşam, yarına randevu almalarını, hiç vakit kaybetmeden hatırlatma dozunu yaptırmalarını rica ediyorum.

100 milyon doz başarısı bizi büyük bir sonuca hazırlıyor. Bu sonuç, hızla ulaşabileceğimize inandığım toplum bağışıklığıdır.

Şu an aktif vakaların yüzde 90’a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir.

Bilim Kurulu’muzun aşıda hatırlatma dozunu programa alması, olası büyük risklerin önünü kesmiştir.

Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık. Aşının tam dozla sağlanan koruyucu gücüne toplumun büyük kısmı olarak sahip değiliz.

Yerli aşımız TURKOVAC, acil kullanım onayı aşamasına geldi. 

Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.

Şuan toplumda yüzde 90’ın üzerinde Delta varyantı var. Mu varyantının iki vaka olduğunu söylemiştim iki vaka da İstanbul’da tespit edildi.

Mu varyantının daha ağır seyrettiği şeklinde genel bir kanaat olduğunu biliyoruz. Ama bizim 2 vakamızda şu an böyle bir durum söz konusu değil.”

(Sürecek)

(Visited 18 times, 1 visits today)