Bakan Koca: ”Toplumda yüzde 90’ın üzerinde delta varyantı var”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  ‘‘Toplumda yüzde 90’ın üzerinde delta varyantı var. Şu an vakalar, ağırlıkla delta varyantı, Mu varyantının daha ağır seyrettiği yönünde kanaat var, ancak bizim İstanbul’daki iki aşısız vakamızda böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, düzenlediği basın toplantısında, şunları dile getirdi:

”Heyecan verici bir sebeple karşınızdayım. 18 aylık mücadelemizde kutlamaya değer bir gün. Aşı uygulamasında 100 milyon dozu aştık. 100 milyonuncu doz Kocaeli’de yapıldı. Aylarca dağ tepe demeden görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 100 milyon doz kendisi aşı olmakla kalmayıp salgına karşı daha fazla şeyler yapanların başarısıdır.

Geldiğimiz nokta çok yüksek bir aşılanma hızının mümkün olduğunu gösteriyor. Bizler 84 milyonun daha da güçlü dayanışmayı birlik ruhunu sağlayabiliriz. Toplum bağışıklığı için gücümüzü büyütme günüdür. 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8. Tam doz aşısını 6 milyon 32 bin kişi yaptırdı.

İlk doz aşının tek başına koruyuculuğu yok. İlk doz ile biz aşı sürecimizi başlatmış oluyoruz. Beklediğimiz sonucu aşılarımız tamamlayarak alabiliriz. Aşının tam doz yapılması hayat kurtarır. İlk adımdan sonuç almayı ummak yanlış olur.

Hastanelerimizdeki aktif vakaların yüzde 90’a yakın bölümü aşı olmamış veyahut aşı olmamış kişilerdir.

Hatırlatma dozu zamanı gelen 66 milyon insanımız var. Bu akşam yarın için randevu almalarını rica ediyorum.

Gündemimiz Covid 19’a karşı 100 milyon doz başarısı.

Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşmadık. Aşının tam dozda sağladığı koruyucu güce toplumun büyük kısmı olarak sahip değiliz. Dünyanın her yerinde salgınla mücadeleyi zorlaştıran faktörler var. Yeni varyantlar hızla yayılıyor. Bilim Kurulu’muzun aşıda ‘hatırlatma dozu’nu programa alması, olası büyük risklerin önünü kesmiştir. Virüsün yeni varyantları hızla yayılıyor, çözüm tam doz aşıdır. 

Yerli aşı TURKOVAC 

Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içerisinde seri üretime geçeceğiz.

MU varyantı ve Delta varyantı

Vatandaşımız özellikle varyantlar noktasında daha tedirgin olmamalı. Çünkü varyantlarla ilgili de koruyucu tedbirlerin bir farklılığı yok. Yani varyantlara karşı da bizim aşı olmamız gerekiyor. Toplumsal bağışıklık oluşana kadar maskemizi ihmal etmemiz gerekiyor, mesafe noktasında hassasiyetimizi korumamız gerekiyor. Bizim açımızdan, bilimsel açıdan özellikle varyantların varlığı, nasıl tedbir alınması gerektiği önemli. Toplumda yüzde 90’ın üzerinde delta varyantı var.

Şu an vakalar, ağırlıkla delta varyantı, mu varyantının daha ağır seyrettiği yönünde kanaat var, ancak bizim İstanbul’daki iki aşısız vakamızda böyle bir durum söz konusu değil.” 

Sahte test ve aşı kartı iddiaları 

Sahte aşı kartı ve PCR testi iddialarına ilişkin Koca, ”Bununla ilgili somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi ama olursa da müeyyidenin güçlü olacağını ifade etmek isterim” dedi. 

Biz 18 yaş ve üzerini önemsiyoruz

Bakan Koca, bir başka soru üzerine de, şunları kaydetti:

”Biz 18 yaş ve üzerini önemsiyoruz. 12 yaş üzeri için de daha çok ek hastalığı olanlar için tanımlamayı yaptık. Dolayısıyla kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişilerin aşılanmasını önemsiyoruz. Aynı zamanda velinin onayı ile bu aşıyı yaptırabilmenin önünü açmış olduk. 12-13-14 yaş gibi o yaş grubuyla ilgili yüzde 3’ü geçmediğini görüyoruz. Oran yüksek değil.

Eğer aşılanma bu düzeyde yapılmamış olsaydı, şu an vaka sayımız en az 4-5 kat, hastane yükümüz de bir o kadar artmış olacaktı.

İnaktif aşı etkili ama üçüncü aydan sonra koruyuculuğun düştüğünü biliyoruz, hatırlatma dozunu yaparak koruyuculuğu 5-6 kat artırmak mümkün.”

Yurt dışı seyahatlerde PCR zorunluluğuna ilişkin Koca, ”Yabancılar için de var. Aşılı veya PCR. Vatandaşımızın güvenliği için önemli” dedi.

Öğretmenlerin aşı durumuna ilişkin ise Bakan Koca, ”Öğretmenlerimizden iki doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 77’yi buldu, en az bir doz aşısını yaptırmış öğretmenlerimizin oranı da yüzde 90’ı geçti. Okullar açıldıktan sonra öğrencilerde şu an ciddi bir oran olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca öğrencilerimizi taramak istiyoruz. Tarama herkese değil rastgele yapılacak” şeklinde konuştu.

Varyantlara ilişkin açıklama yapan Koca, ”Varyantlarla ilgili bildiğiniz gibi sekans analizi yapıyoruz. Bunu yaparak varyant analizini daha kesinleştiriyor ve bunu bildiriyoruz” dedi.

 ”Aşısını tamamlamayanların yaş ortalaması 36, sayısı ise 26 milyon”

Aşısını tamamlamayanlarla ilgili bilgi de veren  Koca, ”Aşısını tamamlamayanların yaş ortalaması 36, sayısı ise 26 milyon; bu 26 milyon, hastane yükünün yüzde 90’ının oluşturuyor, yoğun bakım ve vefatların. 36 milyon ise yüzde 10’ununu oluşturuyor” diye konuştu. 

Bakan Koca, ”Şu an dünyada aşı/doz miktarı bakımından 8. sıradayız. Bizden önce Avrupa ülkesi olarak sadece Almanya var. İki hafta içinde Almanya’nın doz sayısını geçmiş olacağız” dedi.

Aşılamanın sonuçlarına yönelik de Koca, ”İlk aşıyı yaptırdığımız grup, sağlık çalışanlarımız oldu. 1 milyon 510 bin kişi içinde, son 3 aydan bu yana aşısını yaptırmış hekim arkadaşlarımızdan kaybettiğimizi hiç duydunuz mu?” şeklinde konuştu.

(Bitti)

(Visited 8 times, 1 visits today)