Regl sancısına iyi gelen yiyecek ve içecekler

Kadınlar için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zor geçen regl döneminin en tatsız yanlarından biri sancılar. Bu dönemde sağlıklı beslenmenin önemi çok büyük ve doğru beslenme ile bu etkileri daha aza indirmek mümkün.

Dijital kadın asistanı Pepapp, regl sancısının sebeplerini araştırdı ve regl sancısına iyi gelecek yiyecek ve içecekleri kadınlarla paylaştı.

Regl sancıları kadınların günlük yaşamına en çok etki eden tarafıdır. Kadınların bir çoğu bu dönemde bu ağrıları yaşamaktadır. Bu sancılar genellikle karnın alt bölgesinde ağrılı kas krampları şeklinde hissedilir. Bazen hafif geçer, bazense oldukça yoğun olur.

Regl ağrıları rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla oluşur. Bu kasılmalar sırasında rahme giden kan ve oksijen azalır ve böylece ağrı hissedilir. Yine bu kasılmalar devam ederken rahim, prostaglandin adı verilen kimyasallar ortaya çıkarır ve bunun sonucunda ağrılar şiddetlenebilir.

Peki, regl sancısına ne iyi gelir?

Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp; bu dönemi daha rahat geçirmeleri için 5 kurtarıcı besini kadınlar için sıraladı.

Muz: Hem lezzetli hem de yararlı bir meyve muz. Kramplarını hafifleten besinlerin başında o var. Kasların gevşemesini sağlıyor ve seni hissedilir derecede rahatlatıyor. Çünkü muz tam bir magnezyum kaynağı.

Limon ve portakal: Limon ve portakal C vitamini kaynakları oldukları için sana gerekli. Regl süresince kan kaybedersin. Bu da demir kaybetmek demektir. Demirin vücuttaki emilimi için de C vitamini gerekir.

Somon ve ton balığı: Somon ve ton balığı yağlı balıklardır ve bu da Omega-3 yağı kaynağı oldukları anlamına gelir. Bu muhteviyatları sayesinde de regl şişkinliğine ve sancılarına iyi geldikleri biliniyor.

Bitter çikolata: Bitter çikolata, çikolataların en sağlıklısı. Çünkü yüksek oranda kakao içeriyor. Serotonin salgılamana neden olduğu için de regl dönemlerinde seni stresten uzaklaştırıyor. Tatlı ihtiyacını gidermesi de cabası.

Papatya çayı: Regl ağrılarını hafifleten etkili bir çay varsa o da papatya çayı. Papatya çayı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile dinlendiriyor, ağrılarını dindiriyor. İçine atılan küçük bir parça taze zencefille birlikte ağrılara karşı birebir.

(Visited 25 times, 1 visits today)