Panik atak kontrolü için bunları yapabilirsiniz

Uzmanlar, koronavirüs salgınının panik atağı artırabileceği uyarısında bulunuyor. Panik atak nasıl belirti verir? Kontrolü için neler yapılabilir?

Panik atak veya panik bozukluk, toplumda son yıllarda sıkça görülüyor. Ancak  uzmanlar, koronavirüs salgınının panik atağı  artırabileceği uyarısında bulunuyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Zafer Oka, panik atak belirtileri ve kontrolü için neler yapılabileceğini ilişkin bilgiler verdi.

Her insan yaşamının bir döneminde panik atak geçirebilir  

Kişinin beklemediği bir anda ve hiçbir sıkıntısı yokken ortaya çıkabilen bu sorun, göğüste ağrı ya da baş dönmesiyle kendini gösteriyor. Şikayetler çarpıntı, titreme, terleme, sıcak basması, bulantı ve kolda uyuşmayla devam ediyor. Her an bir şey olacakmış gibi ortaya çıkan bu çok yoğun korku ve kaygı hali kalp krizi, felç, boğulma, çıldırma ve ölümün habercisi gibi algılanabilir. Birçok bedensel belirtiyle birlikte yoğun korku ve kaygının yaşandığı bu durum, “panik atak” olarak adlandırılmaktadır. Panik atak, bedende var olan koruyucu sistemin bilinçli ya da bilinç dışı bir tetikleyiciyle harekete geçmesidir.

Her insan yaşamının bir döneminde panik atak geçirebilir. Ancak bu durum tekrarladığı, sıklıkla ortaya çıktığı ve panik atak korkusuyla kişinin günlük yaşam alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kaldığı durumlarda “panik bozukluk” halini alır. Panik bozukluk psikiyatrik tedavi gerektiren bir durumdur.

Panik atak sorununa karşı bunları yapın

Panik atağın bir zihin durumu olduğunu idrak edin,

Yalnız olmadığınızı kendinize hatırlatın,

Atak sırasında gözlerinizi kapatmak yerine bir yere odaklanın,

Nefes hızınızı düşürmeye çalışın,

Spor yapın,

Uyku düzeninize dikkat edin,

Düzenli bir beslenme programı uygulayın,

Yarını düşünmeden, gününüzü en iyi şekilde yaşamaya odaklanın,

Panik atak geçiren başka kişilerle tanışın,

Panik atak geçirdiğiniz yerlerden kaçmayın.

(Visited 10 times, 1 visits today)