Pandemide rutin kontroller düştü, kalp krizi vakaları arttı

Pandemide, kalp-damar hastalığı olanlar veya yüksek riskli kişiler, rutin kontrollerini aksattı.  Prof. Dr. Dağdelen, kontrollerdeki bu aksaklıkların yanı sıra başka olumsuz etmenlerle birlikte, pandemi döneminde hastane dışında ani kalp durması ve kalp krizi vakalarında üç kat artış yaşandığına işaret etti.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, pandemi döneminde kalp kontrollerinde korkutan bir düşüş olduğuna dikkati çekti.

”3 hastadan 1’i rutin kontrollerini aksattı”

Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden Covid pandemisi sürecinde hareketsizlik, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler boyunca kan dolaşımının olumsuz etkilenmesi, yanlış ve aşırı beslenerek kilo alma, özellikle göbek etrafındaki yağlanma vb sorunlar, normalde hiç olmayan metabolik sendrom gibi kardiyovasküler risklerin artmasına neden oluyor. Bu olumsuz koşullar,  kalp hastalarının yanı sıra kalbinde herhangi bir sıkıntı yaşamamış sağlıklı kişileri de etkileyebiliyor.

Bu zorlu süreçte, kalp damar hastalığı olanlar veya yüksek riskli kişilerin gerekli muayene, tahlil ve tetkiklerini yaptırmamaları ayrıca sorun oluşturmaktadır. Klinik takiplerine uzun bir aradan sonra gelen hastalarda maalesef bazı komplikasyonlar geliştiğini görüyoruz. Pandemi nedeniyle hastaların üçte biri rutin kontrollerini aksattı. ABD’de yapılan bir çalışma, tansiyon hastalarının yarısının kontrollerini yaptırmadığını, kolesterol tahlillerinin de yüzde 37 azaldığını belirtiyor.

Ani kalp durması ve kalp krizlerinde 3 kat artış

Kontrollerdeki bu aksaklıkların yanı sıra başka olumsuz etmenlerle birlikte pandemi döneminde hastane dışında ani kalp durması ve akut kriz (kalp krizi) vakalarında üç kat artış yaşandı. Pandemi döneminde 187 ülkenin analiz edilen verilerinde, ortalama adım atma sayısı ve yürüme alışkanlığında yüzde 27 azalma tespit edildi.

Pandemide kalbi korumanın 10 kuralı!

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için maske, mesafe, hijyen koşullarına uymanın önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Sinan Dağdelen, bu dönemde kalbimizi korumak için mutlaka dikkat etmemiz gereken 10 kuralı şöyle sıraladı:

 Acıkmadan bir şey yemeyin.

Az ve sık yiyin. Sofradan tam olarak doymadan kalkın. 

Her gün 1.5 litre düzenli su için. (Bu miktar böbrek ve kalp-damar hastaları için değişebilir)

 Unlu, ağır yağlı, nişastalı, aşırı tuzlu besinlerden kaçının.

 Taze sebze ve meyve tüketin. (Diyabet hastaları için meyve miktarı sınırlı olmalıdır.)

 Uzman tarafından önerilmedikçe hiçbir katkı maddesi, vitamin veya minerali rastgele kullanmayın.

 Her gün en az 30-40 dakika düz bir zeminde uygun adım yürüyün. (Yaş, kalp damar hastalığı, sistemik organ hastalığı olanlarda bu süre ve hız değişebilir.)

 Kurallara dikkat ederek sağlık kontrollerini zamanında yaptırın.

 İlaçlarınızı düzenli alın.

 Herhangi bir beklenmedik şikayetinizde mutlaka doktorla temasa geçin.

(Visited 14 times, 1 visits today)