Her boğaz ağrısı Kovid-19 belirtisi mi?

Boğazda yanma, batma, ağrı ve ateş, farenjitin en belirgin özellikleri arasında yer alıyor. Koronavirüsün de belirtileri arasında bulunan bu bulgular insanların hastalıkları karıştırmasına ve bundan dolayı da endişelenmesine yol açıyor. Pandeminin etkisini artırdığı bu günlerde tedbirli olmak ve hastalık belirtileri varsa uzman bir hekime danışmak büyük önem taşıyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, boğaz ağrısıyla kulak burun boğaz hastalıkları bölümüne başvuran bir hastanın Covid-19 olduğu veya olmadığının sadece boğazın görünümünden anlaşılmasının mümkün olmadığını belirterek, farenjitte de boğaz bölgesinde kızarıklık, ödem ya da ilerlemiş tablolarda sarı ve beyaz noktalar halinde iltihaplara rastlandığını, hasta risk grubundaysa mutlaka test yapılması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, farenjit ile Covid-19 enfeksiyonunun belirtileri arasındaki benzerlikler ve farklar hakkında bilgi verdi.

Farenjitin boğazda bulunan farenks denilen bölgenin iltihaplanması sonucu oluştuğunu, bazen virüsler, bakteriler veya mantarlar sonucu, bazen de o bölgenin tahriş olması sonucu meydana gelebildiğini anlatan Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, burun tıkanıklığı sebebiyle sürekli ağızdan nefes alınması, reflü hastalığında mide asidinin yukarıya kaçarak boğazı tahriş etmesi, bademciklerin alınmış olması ya da alerjiden dolayı farenjit görülebildiğini hatta kronik hale gelebildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, farenjitin belirtileri arasında boğazda, tahriş, yanma ve batma şeklinde ağrılar , geniz akıntısı, seste kısılma, hastalığın ilerleyen safhalarında ise ateş ve halsizlik de görülebildiğini, bazı bulguların Covid-19 enfeksiyonunda da olmasının, bu iki hastalığın karışmasına neden olabildiğini de dile getirdi.

Temiz hava almak çok önemli

Uzun saatler boyu takılan maskelerin, özellikle alerjisi olan kişilerin burunlarını tıkayarak gün boyunca ağız solunumu yapmalarına neden olduğunu, bu durumun da boğazı tahriş edebildiğini ve farenjit gelişebildiğini belirten Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, şunları ifade etti:

”Uygun ortamlarda maskeyi çıkararak temiz hava almak çok önemlidir. Hastanın hastalık geçmişi de önemlidir. Hasta 2- 3 senede bir mi, sık mı farenjit olur? Son günlerde boğazını tahriş edecek soğuk içecekler mi tüketti? Soğukta kalıp üşütmüş olabilir mi? Bu sorularla hastalığın nedenleri araştırılır. Mevsim geçişleri bu hastalıkların en çok görüldüğü zamanlardır. Hava sıcaklıkları gün içinde bile değişkenlik gösterdiği için kişinin tercih ettiği kıyafetlerin ince ya da kalın olması da kişinin kolaylıkla üşütmesine neden olabilmektedir.”

Her boğaz ağrısı Covid-19 belirtisi olmayabilir

Covid-19 enfeksiyonun da solunum yolu ile bulaştığını anlatan Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, şöyle devam etti:

”Herhangi bir mikrop sonucu gelişen farenjitte oluşan belirtiler yine Covid-19’da da meydana gelebilmektedir. Hastanın hissettiği belirtiler ile bu iki hastalığı ayırt edebilmesi mümkün değildir, bu yüzden mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Boğaz ağrısıyla kulak burun boğaz hastalıkları bölümüne başvuran bir hastanın Covid-19 olduğu veya olmadığı sadece boğazın görünümünden anlaşılması mümkün değildir. Eğer hastada boğaz tahrişi varsa ve bu tahriş; burun tıkanıklığı, reflü, alerji ve bademciklerin alınmasından dolayı kaynaklanmıyorsa ayrıca enfeksiyon bulgularının olduğu düşünülüyorsa bu kez ek olarak hangi belirtilerin görüldüğüne bakılmalı. 

Hasta risk grubundaysa mutlaka test yapılmalı

Akut farenjitte boğaz bölgesinde kızarıklık, ödem ya da ilerlemiş tablolarda sarı ve beyaz noktalar halinde iltihaplara rastlanmaktadır. Tam olarak teşhis konulabilmesi için genel tabloya bakılması gerekmektedir. Hastada ateş, halsizlik, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetlerin de olup olmadığı belirlenmelidir. Bu belirtiler ışığında Covid-19 olup olmadığından şüphelenilebilir ya da bu olasılık elenebilir. Özellikle pandemi döneminde bu olasılık her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer hastanın genel durumu da sıkıntılıysa, risk grubu içerisinde bulunuyorsa hastaya vakit kaybetmeden Covid-19 testi yaptırmak gerekmektedir.

Hastanın Covid-19 testi negatif çıksa bile belirtiler devam ediyorsa hasta yakından takibe devam edilmeli ve bu konuda uyarılmalıdır. Klinik tablo Covid-19 belirtileriyle devam ediyorsa birkaç gün sonra testi mutlaka tekrarlamak gerekmektedir. Bu iki hastalık net bir şekilde ayrılamadığı için tedbirli davranılması büyük önem taşımakta.”

Covid-19 enfeksiyonunda belirtiler hastaya göre değişebiliyor

Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, koku ve tat almada kayıp yaşamanın farenjitte görülen bir belirti  olmadığına da işaret ederek, ”Koku alma hissinin ve bağlantılı olarak tat alma hissinin kaybı ise her Covid-19 vakasında değil fakat bazı vakalarda görülebilmektedir. Tat ve koku duyumunun kaybı gibi her Covid vakasında boğaz ağrısına da rastlanmayabilir. Covid-19 enfeksiyonunun belirtileri de tam olarak netleşmiş durumda değil” dedi.

Bu dönemde tedaviler geciktirilmemeli

Pandemi döneminde Covid- 19’a yakalanma endişesiyle pek çok kişinin hastaneye gitmekten çekindiği için tedavilerini aksatabildiğini de ifade eden Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, bu durumun çok basit rahatsızlıkların ciddi hastalıklara dönüşmesine neden olabildiğini dile getirdi.

(Visited 64 times, 1 visits today)