Okula hemen alışamadıysa, panik yapmayın

Pazartesi günü ilk ders zili çaldı ve pek çok minik, daha önce hiç tecrübe etmediği yeni bir düzenle tanıştı.  Çocuklar pek çok yeniliklere çok kolay adapte olsa da,  bazıları okula alışmak için daha uzun zamana ihtiyaç duyabilir. Uzmanlar, ”Hemen panik yapmayın, ona biraz zaman verin” diyor.

 

Uzman Klinik Psikolog Neil Serem Yılmaz, bu yıl ilk kez okula başlayan çocukların okula uyum süreçlerine ilişkin şunları söyledi:

”Hemen alışamadıysa, panik yapmayın. Ona zaman tanıyın”

Her çocuğun yeniliklere adaptasyon hızı farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla bazı çocuklar ebeveynlerinden ayrılabilmek, okula alışabilmek ya da akademik becerilerini kazanabilmek için daha uzun bir zamana ihtiyaç duyabiliyorlar. Eğer okula hemen alışamamışsa, okulun özellikle ilk birkaç haftasının adaptasyon süresi olduğunu unutmamak, dolayısıyla ona zaman vermek gerekir. Paniklememek, suçlayıcı ve  yargılayıcı ifadeler kullanarak çocuğun motivasyonunu düşürmemek ve onu desteklemek çok önemlidir. 

(Yaşı küçük veya istemiyor) diye çocuk okuldan alınmamalı. Aksi halde her okula başlama girişiminde yaşından bağımsız olarak belli sorunlar yaşayacaktır.  Çocuğa (evet alışmak kolay olmayabiliyor ama sen daha önce neler yapabildin. Zorlanıyorsun ama yapabilirsin, biz de yanındayız, sana yardım edeceğiz) şeklinde güçlendirici cümleler iyi gelebilir.

Bu durumlarda uzman desteği alın 

Ancak uykuların bozulması, iştahla  ilgili değişiklikler, duygu durum değişkenliği, öfke atakları, çeşitli hastalıklar, ağlama atakları, tahammülsüzlük gibi durumlarla karşılaşıldığında bir uzman desteği alınması da faydalı olacaktır.”

(Visited 3 times, 1 visits today)