Doğru emzirme yöntemleri nelerdir?

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Ancak birçok anne emzirme sırasında sorun yaşayabiliyor. Uzmanlara göre, bebeğinizi emzirmek için onu değişik pozisyonlarda tutabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta, bebeğin ağzının memeye yakın olmasıdır. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ferda Erbay, yeni anne olanlar ile anne adaylarına doğru emzirme yöntemlerini anlattı.

Bebeğin bütün vücudu size doğru dönük olmalıdır 

Bebeğinizi emzirmek için onu değişik pozisyonlarda tutabilirsiniz. Burada dikkat edilecek durum, bebeğin ağzının memeye yakın olmasıdır. Bebek memeye uzanmak için çok fazla çaba harcamamalıdır. Bebeğin bütün vücudu aynı düzlemde size doğru dönük olmalıdır.

Doğru emzirme yöntemleri

Kucaklama: Pek çok anne için en rahat pozisyondur. Bebek, kucakladığınız kol tarafındaki memeyi emer.

Ters Kucaklama: Prematüre ya da kavramada güçlük çeken bebekler için uygundur. Emzirdiğiniz memenin tersi kolunuzla bebeği kavrayın diğer elinizle başa ya da memeye destek olun.

Koltuk Altı: İkizlerde, büyük memeli annelerde, düz-çekik meme başı olanlarda ya da kavrama güçlüğünde uygundur. Emzireceğiniz memenin olduğu koltuk altına doğru, bebeğinizi uzatmanız gerekmektedir.

Yatarak: Sezaryen doğum, problemli vajinal doğum sonrası yorgun ve ağrılı anne için en uygun yöntemdir.

Yanlış pozisyonda emzirmek meme uçlarını tahriş eder

Areola denen esmer bölgeyi ağzına tam olarak alamayan bebek, yeterli süt alabilmek için fazladan çaba harcar ve meme uçlarını tahriş eder. Bu nedenle pek çok anne, acıdan emzirmek istemez hale gelir.

Emzirme sıklığı ve süresi nasıl olmalıdır?

Yeni doğan emzirme sıklığı, günde 8-12 defa olabilir. Tek bir meme yaklaşık 20 dakika emzirilmelidir. Emzirme süreleri arasında en fazla 3 saat geçmelidir. 1 aylık olan bebek, günde 7-8 defa emzirilebilir. 3‘üncü aydan sonra 5-6 defaya düşer,  6’ıncı aydan sonra ek gıdalar eklenince sıklık azaltılabilir.

(Visited 8 times, 1 visits today)