Koronavirüs aşısında belirsizlik devam ediyor

Koronavirüs aşısında belirsizlik devam ediyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer:  ”İlaç üretir gibi aşı üretimi olmaz. Aşı için 1.5 yıllık bir süre gerekir. Bu belirsizlik varken yapmamız gereken  kurallara uymak.”

Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronovirüs aşısı konusunda 1.5 yıllık bir sürenin gerekli olduğuna işaret ederek, bu belirsizlik durumunda yapılması gereken tek şeyin kurallara uymak olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Tezer,  Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin düzenlediği panelde, koronavirüs aşısıyla ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi.

Dünyada  2 milyar doz aşıya ihtiyacımız var  

Aşı çalışmaları devam ediyor. Klinik aşamalar var. Şahsi görüşüme göre, iyimser olarak yıl sonundan önce herhangi bir aşının geleceğini düşünmüyorum. Çünkü, ilaç üretir gibi aşı üretimi olmaz. Aşı üretirken klinik ve güvenliğe bakmamız gerekiyor. Ve bunlar aşama aşama. Önce hayvan çalışmalarıyla başlıyorsunuz. Sonra küçük bir grup; 40-50 kişilik insan çalışması yapıyorsunuz. Ardından daha büyük grup insanlarda yapıyoruz. Ve bunlara uymak zorundasınız. Hepsi için 1.5 yıllık bir süre gerekir. Dünyada bizim ihtiyacımız 2 milyar doz. Bu belirsizlik varken bizim yapmamız gereken kurallara uymak.

(Visited 9 times, 1 visits today)