Kilo vererek idrar kaçırma sorunundan kurtulabilirsiniz

İdrar kaçırma, kadınların en büyük sorunlarından biri. Ve pek çok kadın utandığı için bu problemini saklama ihtiyacı duyuyor. İdrar kaçırmada riski azaltacak şeylerden bir tanesi kilo vermek. Uzmanlara göre,  kilo veren hastalarda bu şikayet azalmakta, hatta bazılarında tamamen kaybolmakta. 

Üroloji uzmanlarının önderliğinde kurulan Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan,  idrar kaçırmaya ilişkin şu bilgileri verdi.

İdrar kaçırma problemi yaşayanlar fazla kilolarından kurtulmalı

İdrar kaçırmada riski azaltacak şeylerden bir tanesi kilo vermektir. Kilo veren hastalarda bu şikayetin azaldığını hatta bazılarında tamamen kaybolduğunu biliyoruz. Kilo fazlanız var ve idrar kaçırma problemi yaşıyorsanız, ilk yapacağınız şey mutlaka kilo vermeniz olacak. Bağırsaklarınızda kabızlıkla ilgili bir problem varsa, her gün rahat ve yumuşak bir şekilde dışkılama yapamıyorsanız, bunu mutlaka düzeltmek lazım. Ani sıkışmayla idrar kaçırıyorsanız mesaneyi uyaran çay, kahve, gazlı içeceklerden uzak durmanız lazım. 

İspatlanmış hiç bir bitkisel ilaç yok 

İdrar kaçırmada bitkisel ilaçların hiç bir yeri yoktur. Bizim ilaçlarımızın hepsinin temelinde bitkilerden alınan özler var. Ne fark var? İlaçların içinde kullanılan maddelerin tam olarak dozunu biliyoruz. Bu maddelerin hepsi bilimsel çalışmalarda test ediliyor. Etkinlikleri ortaya konuyor. Şu anda bilimsel olarak ispatlanmış ve idrar kaçırmada etkili hiçbir bitkisel ilaç yok. Hastalarımıza hekimlerin önerdiğinin dışına çıkmamayı öneriyoruz.

Yanlış tedavi korkutuyor

İdrar kaçırma problemi yaşayan insanlar nereye gideceğini, ne yapacağını ve nasıl yardım alması gerektiğini bilmiyor. Kadınlar genelde kültürel nedenler ve utanmadan dolayı idrar kaçırma problemini saklama ihtiyacı duyuyor. İdrar kaçırma her yaşta ve her cinsiyette görülebiliyor. Görülme sıklığı ise yaşlandıkça artar. Yanlış tedaviler insanları hekime gitmekten uzaklaştırıyor ve korkutuyor. Çevrelerinde kötü ameliyat geçmişi olan hastalarla insanların konuşmaları, onları tedaviden uzaklaştırıyor. Bize başvurmalarını engelliyor. Oysa herkesin idrar kaçırması birbirinden farklı olabilir.

Uzun süre idrar tutmak mesane kasını zayıflatır

İdrar torbamız belli bir hacimde depolamaya müsait. Eğer bundan fazlası olursa bazı komplikasyonlar meydana gelebiliyor. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, geçmeyen sistitler gibi…. Uzun yıllar bu devam ettiğinde mesane kasının zayıflaması ortaya çıkıyor. Bu kötü alışkanlık ne yazık ki çocukluk çağından başlıyor. Annelerin yanlış yönlendirmesiyle çocuklar okulda gün boyunca idrarını tutuyor ve bu alışkanlık maalesef geçmiyor. Büyüdüklerinde de bunu devam ettiriyorlar.

(Visited 20 times, 1 visits today)