Her bel ve sırt ağrısı Kovid–19 belirtisi mi?

Hareketsiz yaşam tarzının arttığı pandemi döneminde kişiler yaşadıkları ağrı sorunlarını koronavirüs belirtisi sanıyor. Peki, her bel, sırt ağrısı koronavirüs belirtisi mi?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, “Kovid- 19 kişiden kişiye farklı belirttiler ile ortaya çıkabiliyor.  Bu belirtilerden biri de kas ve iskelet sistemi ağrıları olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Dr. Mustafa, grip, soğuk algınlığı gibi diğer viral enfeksiyonları olan hastalarda yaygın bir durum olan ağrıların virüs sürecinde daha da farklı bir hal aldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

”Çünkü virüs, kan dolaşımı veya vasküler endotel yoluyla yayılabilir ve kalp ve beyin gibi ACE2 içeren tüm dokularda enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle, kas-iskelet sistemi de enfeksiyon geçirebilir. Bu da diğer hastalıklardan daha ağrı ağrılar hissetmemize neden oluyor. Eklem ve kas problemleri hareketsiz yaşam tarzından dolayı her geçen gün daha çok artıyor.

Her insan hayatının bir noktasında bu sorunlardan biri ile karşılaşabiliyor.  Bu sorunların çoğu ciddi değildir ve hızla düzelir veya iyileşir, ancak başka semptomlar eşlik ederse dikkatlice izlenmelidir.” 

Hareketsizlik ağrıyı arttırıyor

Dr. Mustafa, bu süreçte hareketsizlikten dolayı ağrı sorunlarının daha çok yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

Omurga ağrılarından korunmak için öncelikle dengeli beslenmek, yeterli miktarda su içmek ve stresten uzak durmak gerekir. Sabah uyandığında, gün içinde çalışırken ve gece yatmadan önce esneme hareketlerini yapmak gerekir. Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturulduğunda bel kavisini ve sırtı destekleyen bir yastık kullanmak omurga sağlığı için önemlidir.

Yere eğilirken dizleri kırıp çömelerek direkt belden eğilmeden işlerin yapılmasına dikkat edilmelidir. Direkt olarak boyun ve bel bölgesinin soğuğa maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Yatarken bacakları karna doğru çekecek şekilde yan yatış pozisyonu uygun olacaktır. Özelikle yatarken boyun destekli bir yastık kullanılması da boyun sağlığı açısından son derece önemlidir.”

(Visited 42 times, 1 visits today)