Hangi vitaminlerin eksikliğinde yorgunluk görülür?

Kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesinde, gıdalarla alınan vitamin ve mineraller büyük rol oynar. Uzmanlar, ”enerji düşüklüğü, vücut ağrıları ve uykusuzluğun”, günümüzde en sık rastlanan vitamin eksikliği belirtilerinden olduğuna işaret ediyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap, bir ya da birden fazla vitaminin eksikliğinde kişide pek çok farklı şikayet görülebildiğini söyledi.

Hangi şikayetler?

Kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesinde, gıdalarla alınan vitamin ve mineraller büyük rol oynar. Bir ya da birden fazla vitaminin eksikliğinde kişide pek çok farklı şikayet görülebilir. Kansızlık ve sinir sistemine ait şikayetlerin yanı sıra göz, deri ve kemik rahatsızlıkları, sıklıkla vitamin eksikliklerine bağlı olarak oluşur. Kişinin bellek fonksiyonlarının gerilemesi, enerji düşüklüğü, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ise vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan semptomlardan bazılarıdır. Vitamin eksikliğine bağlı olarak yaşanan enerji düşüklüğü, vücut ağrıları ve uykusuzluk, günümüzde en sık rastlanan vitamin eksikliği belirtilerindendir.

B12 vitamini 

Gıdalar yoluyla alınan proteinin vücut tarafından kullanılmasını kolaylaştıran B12 vitaminin referans aralığından daha düşük düzeyde olması, kişide yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve anemiye yol açabilir. Kişinin düşüncelerini toplamasında ve harekete geçmek konusunda zorluk yaşamasına yol açan B12 vitamin eksikliği, suda çözünebilen bir vitamin türü olan B12’nin vücutta çok az miktarda depolanmasından kaynaklanır.

D vitamini

D vitamini eksikliğinde de yorgunluk ve sürekli halsizlik hissedilebilir.  Kişinin kendini güçsüz, isteksiz ve sürekli yorgun hissetmesine yol açabilen D vitamini eksikliği, miktarı doktorunuz tarafından belirtilen D vitamini takviyesi ve açık alanda güneşlenerek, kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

B5 vitamini 

B12 ve D vitaminin yanı sıra hormon salınımı ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan B5 vitamini eksikliğinde de sıklıkla halsizlik ve yorgunluk şikayetleri oluşabilir. Yumurta başta olmak üzere, balık, tavuk, peynir ve kuru baklagiller gibi pek çok besin kaynağında bulunan B5 vitamini eksikliğinin gıdalar yoluyla giderilmesi son derece kolay. Ancak gerekli durumlarda kişiye B5 vitamin takviyesinde de bulunulabilir.

(Visited 5 times, 1 visits today)