Aşısız baba çocuğunu görme hakkını geçici olarak kaybetti

Kanada: Aşısız baba çocuğunu görme hakkını geçici olarak kaybetti.

 

Kanada’nın Quebec eyaletinde, Covid-19 aşısı olmayan ve  hükümetin “sağlık önlemlerine karşı” çıkan bir baba, 12 yaşındaki çocuğunu görme hakkını geçici olarak kaybetti.

Ajans Bizim haberine göre, Yüksek Mahkeme yargıcı Sebastien Vaillancourt,  pandemi durumu göz önüne alındığında, ziyaretin devam etmesinin 12 yaşındaki çocuğun veya çocuğun aşı olamayacak kadar küçük 2 üvey kardeşinin çıkarına olmadığına karar verdi ve babanın ziyaret haklarını Şubat ayına kadar askıya aldı.

Yargıç, normalde bir çocuğun babasını görmesinin en yüksek yararına olmasına rağmen, Omikron varyantının hızlı yükselişinin artık böyle olmadığı anlamına geldiğini kaydetti.

Vaillancourt, ziyaret haklarının askıya alınmasının mümkün olduğunca kısa olması gerektiğini ve epidemiyolojik durum değiştiğinde veya baba aşı olmaya ve sağlık önlemlerine uymaya karar verdiğinde geri alınabileceğini belirtti.

Sorun, babanın tatil günlerinde kendisine ayrılan ziyaret süresinin uzatılmasını talep etmesiyle ortaya çıktı.

Anne onun isteğine karşı çıktı. Mahkemeye, yakın zamanda aşısız olduğunu öğrendiğini ve sağlık önlemlerine karşı olduğunu gösteren önceki sosyal medya paylaşımlarını gösterdi.

Davayla  ilgili duruşma 8 Şubat’a ertelendi.

Bir aile hukuku uzmanı Le Devoir gazetesine verdiği demeçte , kararın bir ebeveyni aşılama gerekçesiyle erişim haklarından mahrum bırakan ilk karar olduğunu söyledi.

Quebec’teki yetişkinlerin yüzde 90’ından fazlası Covid-19’a karşı aşılanmış olsa da, eyalet hızla yayılan Omikron varyantı nedeniyle son haftalarda vakalarda ve hastaneye yatışlarda keskin bir artış kaydetti.

Fransızca konuşulan eyalet, önümüzdeki haftalarda aşılanmamış insanlara yeni bir sağlık vergisi uygulayacak.

(Visited 4 times, 1 visits today)