Eris varyantı nasıl belirti veriyor, maske kullanmak lazım mı?

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de 9 kişide Eris varyantı görüldüğünü açıkladı.  Peki, bu varyant nasıl belirti veriyor? Maske kullanmak gerekiyor mu? Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, bu varyantla Covid-19’un daha ağır geçtiğine dair net veriler bulunmadığını belirtiyor.

Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Özdemir, Eris varyantı belirtileri, korunma yolları ve risk gruplarına ilişkin şunları anlattı:

Virüsün yapısı değişmeye devam ediyor

COVİD-19 yaklaşık neredeyse 4 yıldır hayatımızda ve bu süreç içerisinde virüsün doğası gereği yapısında gelişen mutasyonlar nedeniyle birçok farklı alt türleri oluştu. Bu mutasyonlar bundan sonrada olmaya ve virüsün yapısının değişmeye devam edeceğini biliyoruz. Covid-19’un Omicron varyantı uzun süredir dünyada en sık görülen tipi ve oluşan mutasyonlar bu varyantta değişiklikler yaparak yeni alt türlerin oluşmasına neden olmakta.

Yakın zamanda Amerika ve Avrupa’da bildirilen olgularda Eris (EG.5) alt türüne dair veriler artarak gelmekte iken Dünya Sağlık Örgütü bu varyantı ‘’izlenmesi gereken varyant’’ statüsüne yükseltmişti. Eris varyantının görüldüğü ülkelerde hastaneye yatışlarda bir artışın gözlendiği bildirilmesine karşın, bu varyant ile COVİD-19 hastalığının daha ağır geçtiğine dair net veriler bulunmamaktadır.

Klasik solunum yolu enfeksiyonu bulgularına benzer

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı açıklamalarında, Eris varyantının yurt dışı temaslı 9 hastada tespit edildiği bildirilmiştir. Son zamanlarda yapılan test sayısının düşük olması da göz önüne alındığında, yeni varyantlarla enfekte hastaların tespit edilenden daha fazla olduğu düşünülebilir.

Elimizdeki bilgiler boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş ve kas ağrısı gibi klasik solunum yolu enfeksiyonu bulgularına benzer semptomlara neden olduklarını ve hastalığın seyrinin endişe duyulacak kadar kötü seyirli olmadığını göstermektedir.

Hastalıktan korunma…

Sonbaharın başlaması ve okulların açılması ile birlikte diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte COVİD-19 enfeksiyonlu hasta sayısında da bir artışın olması beklenmelidir. Hastalıktan korunmada hijyen kurallarına uyum ve kapalı alanlarda maske kullanımı önemini halen korumaktadır.

Riskli gruplar 

Özellikle hastalığı daha ağır geçirdiğini bildiğimiz ileri yaş ve ek hastalığı olan grupların bu önlemler yanında aşı ile de korunmaya ihtiyacı devam etmektedir.

(Visited 28 times, 1 visits today)