”Doğuştan skolyoz” neden olur?

”Doğuştan skolyoz”, en yaygın skolyoz nedenlerinden biri. Omurganın yana doğru eğriliği anlamına gelen  skolyozun ”doğuştan olan” şekli, teknoloji ve tıptaki gelişmeler sayesinde, henüz bebek anne karnındayken de tespit edilebiliyor. 

Omurga Sağlığı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, doğuştan skolyozun nedenleri hakkında bilgiler verdi.

”Anne karnında tespit edilebilir”

Omurganın yana doğru eğriliği anlamına gelen skolyozun doğuştan olan şekli, son yıllarda teknoloji ve tıptaki gelişmeler sayesinde henüz bebek anne karnındayken de tespit edilebiliyor.

Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında ortaya çıkan doğuştan (doğumsal) skolyoz, genellikle ilerleyici olduğu için, erken teşhis ve tedavisi büyük önem taşıyor.  Doğuştan skolyoz, dünyada her bin canlı doğumdan 1’inde görüldüğü tahmin edilen ve ergenlik döneminde ortaya çıkan skolyozdan sonra, en yaygın görülen skolyoz nedenidir.

Doğuştan skolyoz neden olur? 

Anne karnındaki bebeğin omurga gelişimi ilk üç ayda tamamlanır. Doğuştan skolyoz, anne karnında organların oluşumu sırasında omur veya omurların tam gelişememesi veya birbirine yapışık kalması nedeniyle oluşan deformitelerdir.

Doğuştan skolyoz, anne karnında organların gelişimi sırasında ortaya çıkan ve omurga gelişimindeki bir kodlama hatası ile oluşan bir durumdur.

Doğuştan skolyoza, genetik faktörlerin yanı sıra gebelikte oksijensiz kalma, sigara içimi, alkol ve bazı ilaçların kullanımının yol açabildiği düşünülse de kesin nedeni bilinmemektedir.

Doğuştan skolyoza başka sorunlar da eşlik edebiliyor

Doğuştan skolyoz, anne karnında organların gelişimi sırasında ortaya çıkan ve omurga gelişimindeki bir kodlama hatası ile oluşan bir durum olduğu için diğer organlar da etkilenebilir. Beraberinde kalp, böbrek rahatsızlıkları ve omuriliği ilgilendiren sorunlar olabilir.  Henüz anne karnında iken başlayan ve ilerleyici olan bir skolyoz çeşidi olması nedeniyle, gövde ve akciğer gelişimini ciddi etkiler ve tedavi edilmez ise akciğer sorunları nedeniyle yaşam süresini kısaltabilir.

(Visited 6 times, 1 visits today)