Türkiye’de en çok hangi kan grubu var?

A, B, AB, O olmak üzere dört ana kan grubu var. Ancak her grup Rh pozitif veya Rh negatif olabildiğinden, toplamda sekiz farklı kan grubu sınıflandırılmıştır. Peki, Türkiye’de en çok hangi kan grubu bulunuyor?

Bayındır Söğütözü Hastanesi Hematoloji ve Kemik İliği Nakli Ünitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Uğur Ural, uygun koşullara sahip sağlıklı bir bireyin sadece kan bağışında bulunarak, 3 kişinin hayatını kurtarabileceğine işaret etti.

Erkekler 99 günde, kadınlar 120 günde…

18-65 yaş aralığında 50 kilogramın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. Kan bağışlama işlemi kayıt, muayene, kan bağışı ve ikram işlemleriyle  yaklaşık 30-35 dakika sürüyor. Erkekler 90 günde bir kadınlar ise 120 günde bir kan bağışında bulunabiliyor.

Türk halkının kan grubu 

Türkiye’de halkın yüzde 39’u A Rh pozitif, yüzde 29’u 0 Rh pozitif,  yüzde 14’ü B Rh pozitif,  yüzde 6’sı A Rh negatif, yüzde 5’i AB Rh pozitif, yüzde 4’ü 0 Rh negatif, yüzde 2’si B Rh negatif, yüzde 1’i de AB Rh negatif kan grubuna sahipken, bir insanda 70ml/kg miktarında yani ortalama 5 litre kan bulunuyor. Her kan bağışında 1 ünite kan bağışlanıyor ve bir ünite kan ise yaklaşık 450 ml’e denk geliyor.

(Visited 10 times, 1 visits today)