Diyabet, Türkiye’de kadınlarda daha çok görülüyor

Diyabet kadınları daha çok etkiliyor. Türkiye’de her 100 kişiden 16’sı diyabet. Ve erkeklere göre kadınlarda yüzde 8 daha fazla görülüyor. Prof. Dr. Tarkun: ”Kan şekeri ölçümünden korkmak tedaviyi olumsuz yönde etkiliyor.”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, Türkiye‘de diyabetin kadınları daha çok etkilediğine işaret ederek, şunları söyledi:

Diyabet, Türkiye’de erkeklere göre kadınlarda yüzde 8 daha fazla görülüyor

Türkiye’de her 100 kişiden 16’sında diyabet buluyor. Bu da yaklaşık 9 milyon diyabetli demek. Bu rakamın Türkiye’de 2045 yılında 13,4 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Diyabet Türkiye’de erkeklere göre kadınlarda yüzde 8 daha fazla görülüyor. Tahminlere göre, Türkiye 2045 yılında, dünyada erişkin toplumda en fazla diyabetlinin yaşadığı ilk 10 ülke arasına girecek.  Dünyada ise diyabetli hasta sayısının 2030 yılında 643 milyon, 2045’te ise 783 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Ne zaman kan şekeri ölçümü yaptırılmalı? 

Sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi sıkıntılar yaşayan hastaların diyabet şüphesiyle kan şekeri ölçümü yaptırması önemli.

Kan şekeri ölçümünden korkmak tedaviyi olumsuz yönde etkiliyor

Açlık şekeri 100 mg/dl, tokluk şekeri (yemeğe başladıktan iki saat sonra) ise 140 mg/dl üzerinde bulunursa, kişi diyabet açısından risk altındadır.  Diyabetik bireylerde kan şekerinin düzenlenmesi ve tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde kendi kendine kan şekeri takibi çok önemli. Bu ölçümlerin sıklığı, diyabet tipine ve hastanın özelliğine göre değişiyor. Bazı hastalarda haftada 1-2 kez ölçüm yeterli olurken, bazı hastalar günde 7-8 ölçüme ihtiyaç duyabiliyor. Her defasında parmak delinmesinin neden olduğu acı, korku ve sosyal fobi gibi bazı etkenler, hastalarda kan şekeri ölçüm sıklığını azaltan ve dolayısıyla tedaviyi başarısız kılabilen önemli unsurlar haline geliyor.

Diyabetten nasıl korunulur?

Diyabet, son yıllarda görülen böbrek yetmezliklerinin yarısının, 65 yaş altı körlük ve travma dışı nedenlere bağlı ampütasyonun en yaygın nedeni.

Diyabetin önüne geçebilmek için bol bol hareket edin ama düzenli, sporu hiç bırakmayacak şekilde hayatınıza dahil edin. Sağlıklı beslenin. Stresten uzak durun. Sevdiğiniz hobilerle uğraşmak sizi stresten korur. Kendinizi ihmal etmeyin. Sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

(Visited 11 times, 1 visits today)