Diyabet işitme kaybına da yol açabiliyor  

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun raporuna göre, 2021 yılında dünyada 20-79 yaşları arasında 463 milyon kişi diyabet hastası, diyabetin sebep olduğu önemli sonuçlardan birisi de işitme kaybı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çalışmaya göre, diyabetli kişilerde işitme kaybı görülme sıklığı, diyabet olmayan kişilere göre yüzde 30 daha fazla. Bu bulgu, diyabet hastalarının düzenli sağlık kontrollerini yaptırırken işitme kontrollerini de yaptırmasının önemini ortaya koyuyor. 

Demant Türkiye, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen diyabet alanında yapılan çalışmalarda önemli bulgular olduğuna dikkat çekiyor. Çalışmalardaki verilere göre, her iki kişiden biri diyabet hastası ve kişiler diyabetin etkilerinin farkında değil. Farklı ülkelerde diyabetli kişilerle yapılan çalışmalar, kanda artan şeker yoğunluğuna bağlı olarak iç kulağa ulaşan kan miktarının etkilenmesi sonucu işitme kaybının ortaya çıkabileceğini gösteriyor. 

Diyabet üzerinde yapılan araştırmalarda, zamanla kanda biriken glikozun vücuda zarar verdiği, kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları riskinin arttığı görülüyor.

Araştırmalara göre 30-60 yaşları arasındaki Tip 2 diyabet hastalarının yüzde 60’ında işitme kaybı görülüyor. Tip 2 diyabet hastası olup aynı zamanda işitme kaybı yaşayan kişilerin işitme kayıplarının ise yüzde 40’ının hafif-orta dereceli, yüzde 50’sinin orta-ileri dereceli, yüzde 10’unun ise ileri dereceli işitme kaybı düzeyinde olduğu ortaya koyuluyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)