Alerjisi olan çocuklar, fırında pişmiş süt veya yumurta ürünü tüketebilir mi?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğine göre,  sıklığı giderek artan inek sütü ve yumurta alerjileri özellikle çocuklarda önemli bir sorun haline gelmeye başladı. Günümüzde neredeyse ortalama her 20 çocuktan birinde inek sütü veya yumurta alerjisi görülüyor. Peki, bu çocuklar süt ve yumurtanın fırınlanmış veya fermente edilmiş formlarını tüketebilir mi?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Ebru Arık Yılmaz, son zamanlarda sıklığı giderek artan inek sütü ve yumurta alerjilerinin özellikle çocuklarda önemli bir sorun olarak görülmeye başladığını söyledi. 

Süt ve yumurta alerjisi olan 10 çocuktan 7’si, bu ürünler fırında piştiği takdirde tüketebilir

 

Günümüzde neredeyse ortalama her 20 çocuktan birinde inek sütü alerjisi veya yumurta alerjisi görülüyor. Alerjisi olan çocuklar, büyümeleri için önemli bir protein, mineral ve enerji kaynağı olan süt ve yumurta gibi iki önemli besinden uzaklaşmak durumunda kalsalar da, son zamanlarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, inek sütü veya yumurta alerjili çocukların 10’da 7’i gibi önemli bir kısmı, direkt olarak bu besinleri tüketemeseler bile fırınlanmış veya fermente edilmiş formlarını, alerjik belirti göstermeden tüketebiliyor.

Fırınlama alerjik özelliklerini belirgin olarak azaltabiliyor

İnek sütü veya yumurtayı özellikle un ve şeker gibi malzemelerle birlikte, belirli bir süre ve sıcaklıkta fırınlamak bu besinlerin alerjik özelliklerini belirgin olarak azaltıyor. Üstelik araştırmalarda, bu ürünleri alerjik belirti göstermeden düzenli olarak tüketebilen çocukların besin alerjilerinin, bu ürünleri tüketemeyen çocuklara göre daha çabuk geçtiği görüldü.

Ancak her çocuk için geçerli değil…

Ancak bu durumun besin alerjisi olan her çocuk için geçerli olmadığını; bazı çocukların alerjisi azaltılmış ürünlerle bile çok ciddi alerjik belirti gösterebileceğini unutmamak lazım. Bu nedenle, bir çocuğun alerjik özellikleri nispeten azaltılmış fırınlanmış ürünleri, alerjik belirti yaşamadan sorunsuz bir şekilde tüketip tüketemeyeceği mutlaka doktor kontrolünde belirlenmelidir. 

Bir takım testler yapıyoruz

Çocuk alerji hekimleri olarak, alerjik çocuklara bu ürünleri önermeden önce hangi çocukların bu fırınlanmış ürünleri tüketebileceğini, hangilerinde ise alerjik belirtilere yol açabileceğini belirleyebilmek için birtakım testler yaparız. Bu testler, hem deriden hem de kandan yapılan alerji testleridir. Bu testler sonucunda uygun olan çocuklara fırınlanmış ürünleri hastane şartlarında yakın gözetim altında, çok düşük miktarlardan başlayarak, belirli aralıklarla ve giderek artan miktarlarda yediririz.

Yedirme işlemi sırasında hemen alerjik belirti olmasa bile, en az 2 saat daha ortaya çıkabilecek alerjik belirtiler açısından gözleriz. Bu süre içerisinde alerjik belirti olmadan bu besini tüketebildiğini belirlersek o zaman evde nasıl devam edebileceğini anlatan bir plan veririz. Gelişebilecek alerjik belirtilere hızlı ve etkin müdahale edilebilmesi için bu ürünlerle ilk karşılaşmanın mutlaka besin alerjileri konusunda deneyimli bir çocuk alerji uzmanı gözetiminde yapılması gerekir.

(Visited 6 times, 1 visits today)