Diş implantı yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

Eksik dişler estetik açıdan kötü bir görünüme neden olduğu gibi, sağlığı da olumsuz etkileyebiliyor. Günümüzde eksik dişler, implant yöntemiyle kısa sürede tedavi edilebilirken, diğer dişler de zarar görmüyor. Diş implantı yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler neler? Yaş sınırı var mı, implantın bir kullanım süresi bulunmakta mı?

Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. Aslı Tapan,  implant uygulamalarına ilişkin şu  önerilerde bulundu.

Çene kemiğinin,  implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir 

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla,  çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Kemik yapısı çok önemli 

İmplant uygulamasında önemli olan ve başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kemik yapısıdır. Kemik dokusunun tespiti sağlanmalı ve sonrasında implant planlaması yapılmalıdır. Uygulama öncesinde mutlaka klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir.

Çok genç hastalarda tercih edilmemekte 

 İmplant için eğer kişinin kemik yapısı ve genel sağlık durumu uygunsa, üst yaş limiti yoktur. Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70’li ya da 80’li yaşlardaki birçok hastanın cerrahi riskleri, daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır. İmplant uygulaması sadece daha kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda tercih edilmemektedir.

İmplant süresi yapılacak diş sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte tedaviler oldukça kısa sürelerde tamamlanmaktadır. 

İmplant uygulaması sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilmektedir.

İmplant tedavisinden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. İmplantların kemikle tam birleşmesini (osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca, üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi sağlanmalıdır.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini artırabilmektedir. Bunun için sigara kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Ömrünü uzatmak için bunları yapın 

İmplantların ömrü birçok etkene bağlıdır. Hastanın ağız ve diş genel bakımını sağlayarak, sağlığını korumasıyla, implantlar ömür boyu kullanılabilmektedir. İmplantın ömrü açısından doğru bir şekilde günde 2 defa dişleri fırçalamak, diş ipi ve ağız gargarasının düzenli kullanmak gerekmektedir.

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuşlardır. Bunlar genellikle titanyum gibi metallerdir ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Bu yüzden vücut bunlara karşı antigen üretip, kalp ve böbrek nakillerinde olduğu gibi implantı reddetmesi mümkün olmamaktadır. Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

(Visited 35 times, 1 visits today)