Depresyon ve kaygı bozukluğunuzun nedeni, bu sendrom olabilir

Yapılan bir çok çalışmada jinekolojik, endokrinolojik ve metabolik rahatsızlıkların varlığıyla, psikolojik belirtilerin varlığı doğru orantılı olarak bulunmuştur. Bu hastalıklardan biri de Polikistik Over Sendromu (PKOS). PKOS tanısı konulan kadınlarda ciddi kaygı bozukluğu ve depresyon görülüyor. Öğretim üyesi Dr. Uçarer,  bu probleme sahip kadınların yarısının, tanı konulmadan bilinçsizce yaşadığına işaret etti.

Kadın Doğum Tüp Bebek ve Infertilite Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Uçarer,  kadınların yüzde 10-15’ni etkileyen  ve genetik, metabolik ve hormonal sebeplerle ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu (PKOS) hastalığı hakkında bilgi verdi.

Kesin tanı için en az 2 belirti

Yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki, kadınların yüzde 50’si Polikistik Over Sendromu olmalarına rağmen tanı konulmadan bilinçsizce yaşamaktadır.

Çoğunlukla hastaların, kadın infertilitesi ve adet düzensizliği şikayetiyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurduğu kompleks bir hastalık olan Polikistik Over Sendromu, çok geniş bir yelpazede kendini göstermekle beraber, kesin tanı için belirtilerinden en az ikisinin gözlemlenmesi gerekir.

Nedir bu belirtiler?

Polikistik Over: Yumurtalık dış yüzeyine yakın çok sayıda küçük yumurta (folikül) bulunması ve bunun bir sonucu olarak da yumurtlama fonksiyonunda bozulma ortaya çıkabilmesi gerekir.
Androjen Fazlalığı: Erkek hormon seviyesinde artış ve buna bağlı yüz ve vücutta kıllanmada artış. Bazen akne ve erkek tipi saç dökülmesiyle de belirti verebilir.
Adet Düzensizliği: En çok seyrek veya hiç adet görmeme olabileceği gibi bazen de dinmeyen aşırı vajinal kanamayla da karşımıza çıkabilir.

Depresyon,

Polikistik Over Sendromu sadece infertilite, vücutta erkek tipi kıllanma ve adet düzensizliğiyle değil aynı zamanda ciddi sağlık problemleri olarak da karşımıza çıkabilir. Bu problemler,

Ciddi anksiyete ve depresyon,
Tip 2 diyabet,  
Obezite,
Endometrium kanseri, 
Karaciğer  hastalığı, 
Kalp -damar sistemi hastalıkları.

(Visited 11 times, 1 visits today)