Kadınlar ”derilerini yoluyor”

Ciddi bir psikiyatrik rahatsızlık olan deri yolma hastalığına daha çok kadınlarda rastlanıyor. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmiyor.  Hastalar en çok yüzlerini yoluyor.

 

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Emrah Güleş, psikiyatrik bir rahatsızlık olan deri yolma hastalığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Deri yolma hastalığı nedir, neden olur?

Deri yolma hastalığı, zorlayıcı ve tekrarlayıcı biçimde derinin yolunmasıyla karakterize edilen bir hastalık olarak tanımlanır. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak hastalar genellikle stres, gerginlik ve diğer olumsuz duygulardan kurtulmak için bu davranışı yaptıklarını aktarıyor. Hastalar deri yolma sonrası bir rahatlama hissi ve haz tarif  eder.  Ancak daha sonra hastalar, bu davranış sonrası suçluluk hisseder. Sosyal aktivitelerden kaçınmaya başlayabilir, yaralarını gizlemek için uğraşırlar. 

 12-16 yaş arasında başlıyor

Deri yolma hastalığı 12-16 yaş aralığında görülmeye başlanıyor. Bu psikiyatrik rahatsızlığa Obsesif Kompulsif Bozukluk, saç yolma hastalığı, depresyon, madde bağımlılığı, kaygı bozukluğu ve beden dismorfik bozukluğu gibi diğer rahatsızlıklar da  eşlik edebiliyor.

Daha çok kadınlarda görülüyor

Deri yolma hastalığına daha çok kadınlarda rastlanıyor. Bunun sebebi kadınların daha çok tedaviye başvurması ya da hormonal farklılıklar olabilir. En çok yüz bölgesinde olmakla beraber bacaklar, kollar, eller ve tırnak çevresi gibi yerlerde de bu yolma davranışı olabilir.

Yaralar cerrahi müdahaleyi gerektirebilir

Ciddi bir psikiyatrik rahatsızlık olan deri yolma hastalığı, ciddi derecede doku hasarına yol açabilir. Vücuda cerrahi müdahale ya da dermatolojik tedavi gerektirebilecek kadar zarar verebilir. 

Tedavisi

Deri yolmanın hastalık olarak kabul edilmesi için kişinin işlevselliğini bozması ve klinik olarak belirgin bir sıkıntıya yol açması gerekir. Hastalığın tedavisinde hem ilaç, hem de psikoterapinin beraber uygulanması gerekir.

(Visited 18 times, 1 visits today)