Çocukların topuğunu seven ” Sever hastalığı”…

Çocuğunuzun topuk ağrısını göz ardı etmeyin.  Çünkü özellikle çok hareketli çocuklarda topuk ağrısının büyük çoğunlukla nedenini, ”Sever hastalığı” oluşturuyor.

Çocuğunuzun topuk ağrısını göz ardı etmeyin, özellikle de çok hareketliyse. Çünkü uzmanlara göre,  genellikle basit tedavilerle giderilebilen topuk ağrısı, ”çocuktur nasılsa geçer” denilerek önemsenmez ve önlem alınmazsa, ileride yürüme bozukluklarına kadar varabilen ciddi sorunlara zemin hazırlayabilir. 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi, çocuklarda  topuk ağrısına neden olan Sever hastalığı hakkında bilgi verdi.

Sever hastalığı ilk sırada geliyor 

Çocuklarda topuk ağrısının en sık görülen nedenleri arasında topuk kemiği büyüme kıkırdağının mikrobik olmayan iltihabı olarak bilinen Sever hastalığı ilk sırada gelmektedir. Topuk büyüme kıkırdağının spor sırasında aşırı kullanılması sonucu mikro travmalara maruz kalması, iltihaplanmaya neden olabilmektedir.

Özellikle 5-11 arası çok hareketli çocuklarda 

5-11 yaş arası özellikle çok hareketli çocuklarda sık görülen Sever hastalığı basketbol, futbol oynayan çocuklardaki topuk ağrılarının büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Basketbol, futbol, atletizm gibi sporların yanı sıra ip atlama gibi aktivitelerde de Sever hastalığına bağlı topuk ağrısı yaşanabilmektedir.

Sever hastalığının belirtileri 

Topuk arkasında veya altında ağrı,
Spora katılmada zorluk,
Ağrıdan dolayı parmak uçlarında yürümeye başlamak.

Tedavisi 

Sever hastalığının şikayetleri basit önlemlerle 2-3 haftada düzelebilmektedir. Spora ara vermek, buz terapisi, ağrı kesiciler gibi basit önlemlerle sever hastalığı belirtileri hafiflemektedir. Bu önlemlerin yeterli rahatlamayı sağlamadığı bazı durumlarda topuk yastıkları, topuğa binen yükü azaltan tabanlıklar, ayak ve bileği tamamen hareketsiz tutan yürüyüş botları, yürüyüş alçıları veya fizik tedavi egzersizleri kullanılabilmektedir.

(Visited 5 times, 1 visits today)