Çocuklara 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yenidoğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarını kapsayan Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi yayımladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yenidoğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarını kapsayan “Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi”ni imzaladı. Genelge, 81 ile gönderildi.

Genelge ile bebeklerde ve okul öncesi dönemde yapılan görme taramaları okul çağını da kapsayacak şekilde genişletildi. Ayrıca görme taramalarının hangi yaş gruplarına nasıl yapılacağına dair de bir uygulama rehberi hazırlanarak, internet üzerinden hekimlerin ve sağlık çalışanlarının erişimine açıldı.

Erken teşhis ve tedavi

Bu taramalar sayesinde görmenin normal gelişimini engelleyecek risklerin saptanması, yetersiz görmesi olan bebek ve çocukların erken dönemde tespit edilmesi hedeflendi.

Böylece başta şaşılık, kırma kusurları, katarakt, göz tembelliği gibi rahatsızlıklar erken teşhis edilerek, gerekli tedaviler başlanacak. Güncellenen tarama programı ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı tarafından, 0-3 aylık bebeklerin 3. ay izleminin sonuna kadar, 36-48 aylık çocukların 5. izlemi içerisinde ve ilköğretim çağındaki çocukların 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak.

Aile hekimi tarafından yapılacak

Taramalar aile hekimi tarafından “risk faktörleri açısından sorgulama, görme muayenesi, kırmızı refle testi” şeklinde yapılacak. Sonuçlar Aile Hekimliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilecek.

Pozitif muayene bulgusu ya da risk faktörlerinden herhangi birinin var olması halinde ise çocuk ileri tetkik ve muayene için göz hastalıkları uzmanına sevk edilecek.

(Visited 6 times, 1 visits today)