Benler ne zaman tehlikeli olur?

Ben alınmasının tıbbi işlem olduğunu belirten Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, “Kesinlikle asit gibi maddeler kullanılarak, ben aldırma işlemi yapılmamalı. Bunu mutlaka bir dermatoloji uzmanı değerlendirmeli ve cerrahi bir işlemle alınmalı” dedi.

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, benlerdeki değişikliklerin önemli olduğunu ifade ederek, benlerdeki değişikliklerin takip edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çalıkoğlu, şöyle devam etti:

“Eğer beninizde şekil ya da renk değişikliği, simetri bozukluğu, düzensizlik gelişirse ve çok kısa sürede de hızlı büyüme gösterirse mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Dermatoloji kliniklerinde oldukça ekonomik bir yöntemle de bu benlerini insanlar hem gözle muayene hem dermoskopi cihazıyla baktırabilir. Bu muayeneler sosyal güvenlik kapsamındadır. Bütün devlet hastaneleri ya da eğitim araştırma hastanelerinde insanlarımız rahatlıkla benlerini tedavi için doktorlara gösterebilir.”

Renk değişimi gözlenmeli

Mevcut bende ani büyüme, renk değişimi ya da koyulaşma ve simetrinin bozulması olursa mutlaka harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, , bu aşamadan sonra mutlaka dermatoloji uzmanına gidilmesi gerektiğini kaydetti.

“Halkta ‘Benlere bıçak değdiğinde kötü huyluya dönüşebiliyor’ şeklinde bir düşünce bulunduğunu belirten  Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ”Yaz aylarında benin alınması gerekiyorsa zamana bakılmaz. Ama cerrahi uygulamalarda daha çok yaz aylarını tercih etmiyoruz. Kansere dönüşme potansiyeli olan bir benin alınmaması o kişinin hayatını tehdit eder, alınması değil. Bu yanlış bir inanış” dedi.

Türkiye’de son yıllarda ‘merdiven altı’ diye tabir edilen yerlerde sıklıkla ben aldırma operasyonları yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Ben alınması tıbbi bir işlem. Kesinlikle asit gibi maddeler kullanılarak ben aldırma işlemi yapılmamalı. Bunu mutlaka bir dermatoloji uzmanı değerlendirmeli ve cerrahi bir işlemle alınmalı. Dolayısıyla bu işlemlerin merdiven altı yerlerde asit yakılması ya da lazerle yapılması ve doktor olmayan kişiler tarafından yapılması son derece sakıncalıdır” diye konuştu.

(Visited 59 times, 1 visits today)