”36 yaşından sonra yeni çıkan bir ben varsa”, hemen doktora

Deri kanserleri en sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkıyor. Uzmanlar, kendi kendine düzenli vücut ve ben muayenesi yapılmasının önemini vurguluyor.

Deri kanserlerinde kendi kendine düzenli vücut ve ben muayenesi yapılmasının önemine işaret eden  Dermatolog Uz. Dr. Hatice Duman, şunları anlattı.

Cildinizde olan değişikliklerin fotoğrafını çekin

Deri kanserleri çok farklı renk ve şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Kişinin kendi kendine düzenli vücut ve ben muayenesi yapması hayati önem taşır. Vücutta değişiklik olup olmadığını daha sonra kontrol edebilmek için fotoğraf çekilerek saklanabilir. 

36 yaşından sonra yeni çıkan bir ben varsa…

Benlerde büyüme, şekil bozukluğu, renk değişikliği, kenar düzensizliği gelişirse, diğer benlerden farklı görünüyorsa, 36 yaşından sonra yeni çıkan bir ben olursa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Yine en az 1 aydan uzun süredir devam eden iyileşmeyen yaralarda, ciltte gelişen farklı kabarıklıklar ve yeni oluşan lekeler de ihmal edilmemelidir.

”Bıçak değerse yayılır inanca tamamen yanlıştır”

Halk arasında bıçak değdiğinde yayılır inancı, tamamen yanlıştır. Dermatoloğun çıkarılmasını veya örnek alınmasını önerdiği tüm lezyonların çıkarılmasından veya örnek alınmasından endişe edilmemelidir. Kişinin yaşı, ek hastalıkları, deri kanserinin çeşidi, tutulum bölgesi tedaviyi belirleyici faktörlerdir. Genellikle temel tedavi cerrahi olarak çıkarılması olsa da, bazen radyoterapi, kemoterapi, kriyoterapi gibi farklı tedaviler de uygulanabilmektedir.

Deri kanserleri için risk faktörleri 

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak,
Çocukluk dönemindeki güneş yanıkları,
Açık tenli, kızıl saçlı, çilli ve renkli gözlü olmak,
Sık sık solaryuma girmek,
Ailede veya kişide cilt kanseri hikayesinin olması,
Çok fazla sayıda bene sahip olmak,
Uzun yıllar iyileşmeyen veya kötü iyileşmiş yaraya sahip olmak,
Uzun süreli X ışını, arsenik ve kömür katranına maruz kalmak,
İleri yaş,
Organ nakli gibi sebeplerden dolayı bağışıklığın baskılanmış olduğu durumlar,
Erkek cinsiyet,
Bazı cilt hastalıkları.

(Visited 10 times, 1 visits today)