Bakan Koca: ”Tüm Türkiye’de hastaneye başvuranların sayısı yarı yarıya düşmüştür”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Tüm Türkiye’de hastaneye başvuranların sayısı yarı yarıya düşmüştür” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne’de açıklamalarda bulundu. Koca, ülke genelinde sıkılaştırılmış önlemlerin devam ettiğini dile getirerek, illerin durumunu yerinde değerlendirmek için bugün Edirne’ye geldiklerini ifade etti.

Koca, şunları kaydetti:

”Edirne’deki durumu değerlendirme fırsatı olduk. Yerel yöneticilerle beraber Trakya bölgesindeki 4 ilimizi ele alacağız. Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’ı da değerlendireceğiz.

Ülkemizde son zamanlardaki vaka sayısı artışı dolayısı ile kapanma dönemine girdik. Tam kapanma ile hızlı düşüşü sağlayacağımızı düşünüyorum. Yakında bu durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz. Vaka sayısındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı yaklaşımlar görüyoruz. Testler semptom gösteren ya da temaslı kişilere yapılmaktadır.

Kısıtlamalar ile temasın azaldığı görüyoruz. Tüm Türkiye’de hastaneye başvuranların sayısı yarı yarıya düşmüştür. 

Düşüş hızını artırmak için tam kapanma zaruret haline geldi. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının azaldığı bir bayram yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Hedefimiz hasta yükünü azaltmak.

Edirne’de her biri üç kişiden oluşan filyasyon ekip sayısı 98. Edirne’de vaka sayısı yüzde 50 azaldı.”

Edirne’de aşılama programının başarıyla yürütüldüğünü de dile getiren Koca, 65 yaş üstü aşılama oranının yüzde 88 olduğunu belirtti.

”Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum” diyen Koca, mücadelenin vatandaşların katılımıyla sonuçlanacağını kaydetti.

(Visited 6 times, 1 visits today)