Koca: ” Nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır”

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Bakan Koca, ”Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır”, ”Son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşadık”, ”Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok”’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanan Koranavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi.

Bakan Koca, toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı öncesinde son toplantı yaptıklarını, alınan tedbir ve kısıtlamaların etkisini  değerlendirdiklerini söyledi.

”Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız”

Bakan Koca, ”Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de, terazinin diğer ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi ancak birlikte hareket ederek kurabiliriz.  Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını korumak için yapılmış yatırımlar. Kapanma-açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir. Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız” dedi.

”Son 15 günde vaka sayısında önemli düşüş yaşadık”

”Uygulanan tedbir ve kısıtlamalarla birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşadık” diyen Koca10 gün gecikmeli olarak bu düşüşün doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandığını kaydetti.

Koca, ”Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor” dedi.

”Mutasyonlar konusunda somut bir tespit yok”

Mutasyonlarla ilgili çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ettiklerini de ifaden eden Koca, şunları kaydetti:

”Ortada bir gerçek var,  o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Virüs benzer özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesini gerektiren bir yönü yok. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok.”

”Nüfusun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşma imzalandı”

Hastalığın seyrini değiştirecek olan aşılarla ilgili de bilgilendirme yapmak istediğini belirten Bakan Koca, ” Şu anda Türkiye 100 milyon doz sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır” dedi.

Açıklamasında, ‘‘Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp, ‘Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon değil‘ diyor”  diyen Sağlık Bakanı Koca, daha önce Çin’le yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detaylarıyla ifade ettiğini söyledi.

Koca,  açıklamasını şöyle tamamladı:

Anlaşılan Çin’le yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin’e iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün ‘ Çin’den aşı gelecekti nerede?’ diye soranlar, dün Çin’le aramızdaki hassas konuları kaşıyarak, ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin.

Karşı çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi, Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum!”

(Visited 7 times, 1 visits today)