Bakan Koca: ”Sağlık Bakanlığı bütçesi toplam yüzde 49,5 oranında artırıldı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “2022’nin Merkezi Yönetim Bütçesinden, Bakanlığımız için 116 milyar 37 milyon lira, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne 191 milyon lira, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna 237 milyon lira, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına ise 218 milyon lira bütçe planlanmıştır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Bağışıklama Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda okul aşılarının takvimini güncellediklerini, sınıflarda toplu aşılamalar yerine her bir çocuğa bağlı bulunduğu aile hekimi tarafından aşı uygulamasına geçtiklerini söyleyen Koca, genişletilmiş bağışıklama programı çerçevesinde 13 antijen ile en geniş aşılama programı uygulayan ülkeler arasında olduğumuzu kaydetti.

”Nüfus büyüklüğüne oranla aşılama başarısında dünyadaki liderliğimizi korumaktayız” diyen Koca, son 10 yıllık süreçte aşı oranlarının tüm dünyanın hedef olarak belirlediği oran olan yüzde 95 ve üzerinde seyrettiğini ifade etti.

Çiçek ve çocuk felci gibi hastalıkların ülkemizde kökü kazındığını dile getiren Koca, ”Salgın koşullarında bile bağışıklama oranlarımızı dünyanın gıpta ettiği düzeyde tutmayı başardık” dedi.

Bakan Koca, Türkiye’de bulunan 5 yaş altı geçici koruma altındaki çocuklar ve göçmenleri çocuklukların da düzenli bir şekilde aşılandığını anlatarak, “Aşı oranlarını geçici koruma altındaki nüfusta bile DSÖ Avrupa Bölge ortalamalarının üzerine çıkarmayı başardık” şeklinde konuştu.

Çocukluk çağı Hepatit-B aşılamasında yüzde 98’lik bağışıklama oranına ulaşıldığını, ayrıca Türkiye’nin kızamıkçığı elimine eden ülkeler arasına da katıldığını kaydeden Koca, DSÖ tarafından belirlenen kronik hastalık yönetimi politikalarının hayata geçirilmesinde de Türkiye’nin Norveç’le birlikte dünya lideri olarak literatüre geçtiğini söyledi.

Tütün kullanımı

Marmara Denizi Eylem Planı’nda müsilajın çevre ve insan sağlığına etkilerinin belirlenmesi alt çalışma grubunu koordine ettiklerini kaydeden Bakan Koca, sağlıklı beslenmeye rehberlik etmek için Ulusal Beslenme Komisyonu Teknik Raporlarını ve 2021-2025 Türkiye Beslenme Rehberini hazırladıklarını hatırlattı.

Koca, sigara bırakma polikliniklerini de ülke genelinde yaygınlaştırdıklarını, bu merkezlerde sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçları ücretsiz sağladıklarını da anlatarak, şöyle devam etti:

 “Ancak tüm çabalarımıza rağmen tütün kullanımını azaltmada arzu ettiğimiz seviyeyi yakaladığımızı söyleyemeyiz. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı aracılığıyla tütün ürünü bırakmak isteyen vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyoruz.” 

Covid-19 salgını 

Covid-19 salgınının bilimsel verilerin ışığında, Bilim Kurulunun rehberliğinde yönetimini sağlarken salgının sosyolojik, psikolojik, iletişim gibi sosyal bilimler alanındaki etkilerini incelemek ve bu yönde tedbirler almak amacıyla Toplum Bilimleri Kurulunu hayata geçirdiklerini kaydeden Sağlık Bakanı Koca, “Köy köy, mahalle mahalle, ev ev tarama yaparak yüzde 99’un üzerinde filyasyon ve temaslı takibi sağladık. Sahada görev yapan ekiplerimizle aşılarımızı ülkenin en ücra köşelere ulaştırdık” dedi.

Koca, Mart 2020’den bu yana yeni binalar ve kapasite artırımıyla Kamu Hastanelerinde toplam 13 bin 271 yatak artışı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplamda 20,7 milyar lira cari harcama yapıldı

 TÜSEB tarafından toplam 7 adet aşı AR-GE projesine destek verildiğini dile getiren Koca, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki ilk yerli inaktif Covid-19 aşı adayı olan Turkovac’ın klinik çalışmaları TÜSEB desteği ile yürütülmektedir. Tamamlanma aşamasına gelinmiştir. Bu çalışma Türkiye’nin en geniş kapsamlı, tamamen yerli imkanlarla yürütülen ilk Faz 3 klinik araştırma olma özelliğini taşımaktadır.

Covid-19 pandemisi kapsamında; Covid-19 aşılarının alımı için 17 milyar lira, koruyucu malzeme, ilaç ve tıbbi sarf malzeme vb. alımları için 2 milyar lira, Covid-19 personel ek ödemeleri için ise 1,7 milyar lira olmak üzere, toplamda 20,7 milyar lira cari harcama yapılmıştır.”

Koca, gelecek yıl 55’i hastane olmak üzere 206 sağlık tesisini tamamlayarak 14 bin 938 nitelikli yatak kapasitesini daha Türkiye’ye kazandırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bu yıl yaklaşık 5,5 milyon kişinin, ambulanslar ile sağlık tesislerine naklinin gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Koca, 5 bin 946 olan ambulans sayısının 2022’de 6 bin 340’a çıkarılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Koca, salgın döneminde yoğun bakım yataklarının ihtiyaç ve beklentilere uygun olarak hızla artırıldığını dile getirerek, şöyle dei:

“Tüm dünya yoğun bakım krizi ile boğuşurken, yoğun bakım artış yükünü omuzlayan sağlık personelimizin özverili çalışması sayesinde, ülkemizde bu konuda bir sorun yaşanmamıştır. Yanık tedavi yatak sayımızı ihtiyaç oranında artırmaya devam ediyoruz. Şu anda 596 yatağa ulaşmış durumdayız.

Ağız ve diş sağlığı hastanesini 34’e, ayaktan ağız ve diş sağlığı merkezini 133’e çıkardık. Tüm sektörler birlikte değerlendirildiğinde, 100 bin kişiye düşen diş hekimi sayımız 46’ya ulaştı.” 

Hastaların kök hücrelerini kendi imkanlarımızla karşılama oranımız yüzde 90

İlik naklinde yabancı ülkelere bağımlılıktan kurtulmak için TÜRKÖK adıyla “Ulusal Kemik İliği Bankası”nın kurulduğunu dile getiren Koca, “2015 yılından bu yana 777 bin 570 gönüllü bağışçı adayı kaydettik. Bugüne kadar 3 bin 369 hastamıza TÜRKÖK kaynaklı nakil gerçekleştirildi. Böylece ülkemizde nakil olan hastaların kök hücrelerini kendi imkanlarımızla karşılama oranımız yüzde 90’a ulaşmıştır” diye konuştu.

Koca, sağlık turizmine ilişkin de, “2020’de salgın ile birlikte sağlık turisti sayısında bir azalma meydana gelmişti. Ancak bu yılın ilk üç çeyreğinde belli bir artış trendine girdik. Bu hususta çalışmalarımız devam ediyor. 1346 sağlık tesisi ve 246 aracı kuruluşa Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi verildi. Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi’miz 38 tercümanla 6 dilde hizmet vermektedir. Ülkemizin girişimci ve insani dış politika vizyonu çerçevesinde sağlık diplomasisi faaliyetlerimize ara vermeden devam ettik. Bu kapsamda 90 ülke ve uluslararası kuruluş ile 242 anlaşmamız bulunmaktadır” dedi.

Yurtdışındaki hizmetlere ilişkin de Koca, ”Sudan, Somali, Nijer, Arnavutluk, Kırgızistan ve Bangladeş’teki hastanelerimizde toplam 896 yatakla hizmet sunmaya devam ediyoruz. Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrinde kamp yangınında tahrip olan hastanenin yerine 70 yataklı ağır iklim sahra hastanesi sevk edilerek hizmet sunumuna başlanmıştır” diye konuştu.

Koca, Suriye’de de insani yardım hastaneleri ile bölge halkının yaralarının sarılmaya devam edildiğini ifade ederek, “Cerablus, Afrin, Elbab, Çobanbey, Mare, Azez, Telabyad ve Rasulayn’da 8 hastane, 1 ağız diş sağlığı merkezi, 61 sağlık ocağı, 5 dispanser ve 3 mobil sağlık ünitesiyle sağlık hizmeti sunuyoruz” dedi.

Bakan Koca, Covid-19 salgını döneminde dijital sağlık altyapısının avantajını yaşadıklarını belirterek, “Özellikle e-Nabız altyapımızın getirdiği avantaj ile salgınla mücadelenin merkezinde yer alan HSYS, HES, FİTAS, AŞILA gibi uygulamaları çok kısa sürede hayata geçirerek sağlık çalışanları ve vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.

55 milyon kişi e-Nabız kullanıcısı

Bu yılın ilk 10 aylık döneminde 290 milyonu aşkın randevunun MHRS üzerinden verildiğini kaydeden Koca, 55 milyon kişinin de e-Nabız kullanıcısı olduğunu ve kendi sağlık kayıtlarına ulaşabildiğini söyledi.

Sağlık kuruluşlarınca verilen tüm raporlara e-Devlet üzerinden erişilebildiğini ifade eden Koca, “Güvenli veri akışında ve hasta güvenliğinde en güçlü aracımız dijitalleşmedir. Bu amaçla hastanelerimizde dijitalleşme seviyesini artırma yönünde yoğun çalışmalar yaptık. Dijitalleşme konusunda HIMSS kriterlerine göre seviye 6 hastane sayımız 66’ya, en üst seviye olan seviye 7 hastane sayımız ise 5’e ulaşmıştır. ABD’den sonra dünyada en fazla dijital hastaneye sahip ülke olduk” dedi.

Türkiye’ye uluslararası standartlarda hastane ve sağlık tesisleri kazandırdıklarını da anlatan  Koca, şöyle devam etti:

“Son 19 yılda 3 bin 823 sağlık tesisini tamamladık. Bunların 2 bin 609’u birinci basamakta hizmet veren aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi gibi sağlık tesisleri, 1214’ü ikinci ve üçüncü basamakta hizmet veren sağlık tesisleridir. Bu tesislerin 715’i hastane, 393’ü ek bina ve 106’sı ağız ve diş sağlığı merkezidir. Önümüzdeki yıl 55’i hastane olmak üzere 206 sağlık tesisini tamamlayarak, 14 bin 938 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.”

Koca, halen inşaat, ihale, proje aşamasındaki 932 birinci basamak ile 335 hastane ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) binasını 2023’e kadar tamamlamayı planladıklarını dile getirdi.

Son 3 yılda kamu özel iş birliği (KÖİ) modeliyle 18 bin 258 yataklı 13 şehir hastanesinin hizmete girdiğini anlatan Koca, aynı modelle 5 şehir hastanesi inşaatının sürdüğünü, 15 bin 24 yatak kapasitesine ulaşan 9 şehir hastanemizin ihale süreçlerinin de tamamlanarak inşaat çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Bakan Koca, sağlık çalışanlarının sayısının 737 bini Bakanlık bünyesinde olmak üzere 1 milyon 240 bine ulaştığını söyledi.

”2020 yılında ülkemizde ruhsatlı, pazarda satışı bulunan ilaç tüketim miktarı 2,2 milyar kutu olarak gerçekleşmiştir” diyen Koca, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB) salgın yönetiminde de önemli görevler üstlendiğine dikkati çekti.

Koca, şöyle devam etti:

“TÜSEB, Türkiye çapında Covid-19 tanı laboratuvarlarını kurmuş ve ülkemizin test kapasitesini önemli derecede artırmıştır. 

Halen aşı, ilaç, tanı kiti, tıbbi cihaz ve biyomalzeme, klinik araştırmalar, SMA başta olmak üzere çeşitli alanlarda toplam 110 AR-GE projesi desteklenmektedir.”

Bakan Koca, Türkiye’nin ilk ulusal biyobankasının TÜSEB Aziz Sancar Araştırma Merkezi bünyesinde kurulduğunu da hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı bütçesi toplam yüzde 49,5 oranında artırıldı

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının yanı sıra, bağlı ve ilgili kuruluşlarının 2020 yılı kesin hesabı ve 2022 yılı bütçesi hakkında bilgi veren Koca, şunları kaydetti:

“2020 yılı kesin hesabı, Sağlık Bakanlığı 65 milyar 196 milyon lira, Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü 331 milyon lira, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu 166 milyon lira, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ise 99 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Bakanlığımız 2020 yılı kesin hesabı, personel giderleri 33 milyar 430 milyon lira, mal ve hizmet alım giderleri 20 milyar 13 milyon lira, cari transferler 502 milyon lira, yatırım harcamaları ise 11 milyar 250 milyon liradır.”

Bakan Koca, Sayıştay Başkanlığınca gerçekleştirilen denetimler sonucunda tespit edilen bulgular dikkate alınarak hatalı ve eksik olduğu belirtilen uygulamaları düzeltmek için gerekli işlemleri yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

Koca, şöyle devam etti:

“2022’nin Merkezi Yönetim Bütçesinden, Bakanlığımız için 116 milyar 37 milyon lira, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne 191 milyon lira, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna 237 milyon lira, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına ise 218 milyon lira bütçe planlanmıştır.

2022 yılı bütçesi içerisinde programlar itibarıyla bağımlılıkla mücadeleye yüzde 1,5, koruyucu sağlık hizmetlerine yüzde 33,4, tedavi edici sağlık hizmetlerine yüzde 64,2, yönetim destek programına yüzde 0,6, program dışı giderlere yüzde 0,3 oranında pay verilmiştir.

2022’de bir önceki yıla kıyasla personel giderleri yüzde 31, mal ve hizmet alım giderleri yüzde 77, cari transferler yüzde 52, yatırım harcamaları yüzde 57 olmak üzere Sağlık Bakanlığı bütçesi toplam yüzde 49,5 oranında artırılmıştır.” 

(Visited 3 times, 1 visits today)