Bakan Koca: ”BioNTech ve Sinovac aşısı olarak 6 milyon doz aşımız var”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech ve Sinovac aşısı olarak 6 milyon doz aşımız var, kullanılmak üzere hazırda. 23 milyona yakın doz aşı yapıldı” dedi.

Koca, ”Sputnik aşısının ilk sevkiyatının bu ay gerçekleşmesi bekleniyor” diye konuştu.

Bakan Koca, Antalya’da yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısının Türkiye’de kullanılması için anlaşma yapıldığını ifade ederek, “Bugün itibarıyla ülkemizde üçüncü bir aşının da kullanımına onay verildi. Sputnik V en kısa sürede ülkemizde kullanılmaya başlayacak. 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir” dedi.

Koca’nın açıklamasından bazı satır başları şöyle:

”Salgın yönetiminde Antalya, Burdur ve Isparta’nın durumunu her yönüyle ele aldık. Bugün virüsün hareket alanlarını kısıtlayacağımız, ona yayılma şansı tanımamak için gayret edeceğimiz sıkılaştırılmış tedbirlerin uygulanacağı 17 günün ilki. Sokağa çıkma kısıtlamasının daha sıkı uygulandığı bu dönem öncesinde tatil beldelerine olağandan daha fazla hareketlilik gerçekleşti. Bu durumun virüsün yayılması için yeni bir fırsat olmaması amacıyla tedbir ve uygulamaları yerinde görmek üzere Antalya’da durum değerlendirmesi yaptık.

Kısıtlamaların ilk gününde vatandaşlarımızın çok iyi uyum gösterdiğini gözlemledik.

Aşı programımızda planlanan sevkiyat takvimiyle uyumlu olarak ve 1. doz aşısını olmuş vatandaşlarımızı 2. doz aşılarını uygulayacağı güne kadar saklı tutarak aşılamaya devam ediyoruz. Bugün itibarıyla ülkemizde 3. bir aşının daha kullanımına onay verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz Sputnik aşısının acil kullanım onayını bugün verdi. 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmekte. Haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak teslim edilecek.

Antalya’da son bir haftada vaka sayısı yüzde 35 oranında azaldı.

30 milyon doz haziran sonuna kadar gelecek 

BioNTech aşısı haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacaktır.

Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek.

6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz Sputnik V aşısının gelmesi planlandı. Mayıs itibarıyla ilk etabı gelecek. önümüzdeki 1 hafta – 10 gün içerisinde ne kadar aşının gelebileceği konusu netleşmiş olacak

Sinovac aşısından 100 milyon doz gelmesi gerekiyordu ancak üretilen ülke kendi vatandaşına öncelik verince aşı gelmedi.

BioNTech ve Sinovac aşısı olarak 6 milyon doz aşımız var, kullanılmak üzere hazırda. 23 milyona yakın doz aşı yapıldı.

Yaz dönemi itibarıyla da 18 yaş ve üstü herkesin aşılanması için yoğun bir çaba içindeyiz.”

(Visited 21 times, 1 visits today)