Ağrı ve yorgunluğunuzun nedeni D vitamini eksikliği olabilir

D vitamini eksikliği, halsizlik ve yorgunluğa sebep olabiliyor.  D vitamini düzeyine bakılması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, günde 15-20 dakika da güneş banyosu öneriyor. Ancak, tetkik yapılıp D vitamini eksikliği saptanmadan, kesinlikle ilaç tedavisine başlanmaması gerektiği konusunda da uyarıyor. 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ayhan Levent, D vitamini ve  eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar hakkında bilgi verdi.

Hem çocuklar, hem de erişkinlerde kemik hastalığına neden olabilir  

 D vitamininin en önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonu üzerine olmakta. D vitamin eksikliği çocuklarda rikets  (Kemiklerde şekilsel bozukluk ve yetersiz büyümeyle  kendini gösteren metabolik kemik hastalığı) sebep olmakta. Erişkinlerde ise osteomalaziye ( D vitamini eksikliğine bağlı gelişen, yetişkinlerde görülen kemiklerin yumuşaması ve zayıflamasına neden olan bir kemik hastalığı) sebep olmaktadır.

Halsizlik ve yorgunluğunuzun sebebi olabilir mi? 

Yaygın vücut ağrısının, kas eklem ağrısının, sırt kalça ağrılarının, halsizlik ve yorgunluğun sebebi D vitamin eksikliği olabilir. Bunun dışında son yıllarda D vitamini eksikliğinin kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, obezite, enfeksiyöz ve otoimmün hastalıkların da dahil olduğu birçok hastalıkla ilişkili olduğu bulunmuştur

Türkiye’de toplumun yüzde 70’inde D vitamini eksikliği var

Ülkemizde ve dünyada D vitamini eksikliği yaygın olarak görülmekte. Ülkemizde yapılan bir çalışmada, toplumun yüzde 70’inde D vitamin eksikliğinin saptandığına dikkat çekti.

25(OH) D düzeyi, 45 üzerinde olmalı

Vitamin D düzeyini değerlendirmek için 25(OH) D düzeyine bakılması gerekir.  D vitamini için en ideal değer, 25(OH) D düzeyinin 45’in üzerinde tutulmasıdır.

D vitamini en çok bu besinlerde var

Normal koşullarda insan vücudundaki D vitamininin yüzde 90’ı, güneş ışınlarının etkisiyle deriden sentez edilmektedir. Koyu cilt rengi veya yetersiz güneş ışığı maruziyeti nedeniyle sınırlı deri sentezi, düşük D vitamininin en önemli sebebidir. Geriye kalan yüzde 10’luk kısım diyetle alınır. Diyette D vitamini en fazla yumurta sarısı, süt, karaciğer ve balıkta bulunur. Güneş ışınları ile sentez olmaksızın D vitamini sadece yiyeceklerle karşılanamaz.

15-20 dakika güneş banyosu yapılmalı

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerde günlük 15-20 dakika güneş banyosu yapmak D vitamini sentezi için yeterlidir. Daha fazla güneşe maruz kalmak daha fazla D vitamini sentezi anlamına gelmez. 

D vitamini doktor kontrolünde alınmalı

D vitamin eksikliği saptanan hastaların hangi yaşta olursa olsun dışarıdan takviye alması gerekir. D vitamini tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Çünkü D vitamini eksikliğinin zararları olduğu gibi fazlalığı da zararlıdır. D vitamin fazlalığı, böbrek taşlarına ve kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Bundan dolayı tetkik yapılıp, D vitamin eksikliği saptanmadan kesinlikle ilaç tedavisine başlanmamalıdır.

(Visited 12 times, 1 visits today)