Yalnız yaşayan yaşlılara akıllı sistem desteği…

İstatistiklere göre, Türkiye’de 65 yaş üzeri nüfusta yıl içinde ev kazası geçirme sıklığı yüzde 67. Ve ev kazaları yaşlılıktaki can kaybı nedenleri arasında 6’ncı sırada yer alıyor. Bir teknoloji şirketi, hem kazalara karşı önlem almak, hem de acil durumların takibi için yaşlı iletişim ve destek sistemi geliştirdi.

Yeni nesil teknoloji şirketi Cerebrum Tech, hem kazalara karşı önlem almak, hem de acil durumların takibi için Cerebius Yaşlı İletişim ve Destek Sistemi geliştirdi. Eve kurulan sistemle yaşlıların sağlık durumu 7/24 takip edilebilecek,

Araştırmalar, tüm kazaların dörtte birini teşkil eden ev kazalarının özellikle ilerleyen yaşlarda ciddi yaralanmalara neden olduğunu ortaya koyuyor. İstatistiklere göre, Türkiye’de 65 yaş üzeri nüfusta yıl içinde ev kazası geçirme sıklığı yüzde 67 ve ev kazaları yaşlılıktaki can kaybı nedenleri arasında 6’ncı sırada yer alıyor.

Kas, eklem zayıflıkları, koordinasyon bozuklukları ve dikkat dağınıklığı gibi nedenlerden ötürü gerçekleşen ev kazalarının başlıca çeşitleri ise kayma, takılma ve düşme. Zehirlenme, yanma ve delici-kesici aletle oluşan yaralanmalar da oldukça yaygın.

Akıllı sistem, 100 yaşlının evinde 1 yıl boyunca test edildi

Dünya nüfusunun hızla yaşlandığını ve ileri yaşlarda artan sağlık sorunlarının kaza riskini ciddi oranda artırdığını söyleyen Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul,  geliştirdikleri akıllı sistem hakkında şu bilgileri verdi:

‘Cerebius, yalnız yaşayan yaşlıların günlük hayatta karşılaşabilecekleri sorunlara yardımcı olmak ve olası acil durumları tespit ederek yakınlarına veya acil durum ekiplerine haber vermek, yaşlılarımıza ihtiyaçları halinde gerekli bilgiyi aktarmak üzere çözümler sunan bir yaşlı iletişim ve destek platformu. Bu platform yaşlı bireyin evine yerleştirilen bir grup akıllı sensör, giyilebilir cihaz ve akıllı kutuyla  destekleniyor. Cerebius akıllı kutusu  gaz kaçağı, yangın, hareket tespiti ve kapı zorlanması veya açılmasını bildiren sensörler vasıtasıyla, yaşlı evde yalnızken veya ev boşken oluşabilecek acil durumları tespit ediyor. Giyilebilir aksesuarlar da yaşlının düşme veya hareketsiz kalma durumlarının takip edilebilmesini sağlıyor. Ayrıca acil durum bilekliğiyle, yaşlının kolayca yardım çağırması da mümkün oluyor. Akıllı sistemimiz şu ana dek tek başına yaşamak durumunda olan 100 yaşlının evlerinde bir yıl boyunca başarıyla test edildi. Sistemi geniş kesimlerin faydasına sunmaya hazırlanıyoruz.”

7/24 çağrı merkezi ve mobil uygulama ile takip imkanı

 Yaşlı İletişim ve Destek Platformunda yaşlı yakınları, sunulan mobil uygulamayla eve kurulan tüm sensörleri kontrol edebiliyor. Tespit edilen olası acil durumlar da mobil uygulama üzerinden anlık bildirim vasıtasıyla yaşlı yakınına bildiriliyor. Mobil uygulamada ayrıca olası acil durumlarda kullanılmak üzere yaşlı yakınının iletişim bilgileri ve yaşlıya ilişkin kan grubu, kronik hastalıklar gibi sağlık bilgileri kayıt altına alınıyor. Platform 7 gün 24 saat aktif olarak acil durumları izleyen bir çağrı merkeziyle bütünleşik biçimde çalışıyor. Tespit edilen olası istenmeyen durumlar ve yardım butonunun tetiklediği alarmlar, çağrı merkezi tarafından incelenip acil durum şüphesi oluşması durumunda yaşlıyla akıllı kutu üzerinden sesli bağlantı kuruluyor. Acil durum hakkında teyit alınması durumunda da yaşlı yakınına veya acil durum ekiplerine bildirim yapılıyor. Sistemdeki akıllı kutu kendi 4G iletişim altyapısıyla çalışıyor. Bu sayede sistemin kurulduğu evde internet veya sabit telefon altyapısı gerektirmiyor.

(Visited 3 times, 1 visits today)