Çocuklarda bacak eğriliği için ne zaman uzmana başvurulmalı?

Karşıdan bakıldığında bacakların O ya da X şeklinde dizlerden gelen eğikliğine, bacak eğriliği denilmektedir. Erken yaştaki çocuklarda, D vitamini ve kalsiyum eksikliğine bağlı görülen Raşitizim hastalığı, bacak eğriliğinin en sık nedenini oluşturuyor. Peki, bacak eğriliği çocuklarda ne zaman dikkate alınmalı ve bir uzmana başvurulmalı?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özsoy, çocuklarda bacak eğriliğine ilişkin şu bilgileri verdi:

Eğriliğin en önemli nedeni Raşitizm

Erken yaştaki çocuklarda D vitamini ve kalsiyum eksikliğine bağlı görülen Raşitizm hastalığı, bacak eğriliğinin en sık nedenini oluşturmaktadır. Beslenme sorunu olan, D vitamini eksikliği bulunan ve yeterince kalsiyum almayan çocuklarda Raşitizm hastalığı görülebilmektedir. Bu sebeple çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, özellikle anne sütüyle beslenen ve kışın doğan çocuklarda, bu hastalığın ortaya çıkmasını engellemek için bebeklere D vitamini desteği vermektedir. Raşitizm hastalığı olan çocukların tedavisi ise vücutlarında eksik olan değerlerin takviye ilaçlarla tamamlanması şeklinde yapılmaktadır.

Çocukların bacaklarında sorun yaratan bir diğer sebep de, bazı böbrek veya hormon hastalıklar. Kan tetkikleriyle belirlenebilen bu hastalıklar bacaklarda eğriliklere neden olabilmektedir.

Ne zaman doktora gidilmeli? 

Karşıdan bakıldığında bacakların O ya da X şeklinde dizlerden gelen eğikliğine, bacak eğriliği denilmektedir.  Çocuklarda iki yaşına kadar parantez bacak denilen O bacak, iki-beş yaş arasında da X bacak görülmesi normal kabul edilirken, erişkinliğe doğru bu eğrilik ortadan kalkmakta ve düz bir bacak şeklini almaktadır. Dolayısıyla 0-2 ve 2-4 yaş arasında görülen O ve X bacak eğrilikleri normal bir yapıdır. Bu tür durumlarda aileler paniğe kapılmamalıdır.  Bu yaş gruplarının dışında bacaklarda gözle görülür belirgin bir bozukluk varsa ve çocuğun yürüme kapasitesi bu durumdan olumsuz etkileniyorsa mutlaka bir ortopedi veya pediatri uzmanına danışılmalıdır.

Kıştan çıkan çocukta bariz eğrilik varsa… 

Özellikle kıştan çıkmış bebeklerin bacaklarında çok bariz bir eğiklik olması durumunda, gerekli tahlil ve tetkikler yaptırılarak teşhis konulmalıdır. Eğer Raşitizm gibi bir hastalık tespit edilirse gerekli tedavi uygulanmalıdır. Çocuklarda görülen bacak eğriliklerinde hemen ameliyat seçeneği uygulanmamalıdır. Öncelikle çocuğun minimum 6 ay takip edilmesi gerekmektedir.

(Visited 88 times, 1 visits today)