Uzmanları uyardı! Pnömoniden ölümleri azaltmak grip ve zatürre aşıları şart…

Türk Toraks Derneği’nce, pnömoniden ölümleri azaltmak için grip ve zatürre aşılarının tüm risk gruplarında uygulanması gerekliliği bir kez daha vurgulandı.

Türk Toraks Derneği’nce “12 Kasım Dünya Pnömoni Günü” dolayısıyla yapılan açıklamada, Global Coalition Against Child Pneumonia (çocuk pnömoniye karşı küresel koalisyon) tarafından 2009 yılında ilk kez “Dünya Pnömoni Günü” ilan edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu tarihten sonra her yıl 12 Kasım günü Dünya Pnömoni Günü olarak anılmakta ve pnömoniye, pnömoniden korunma yöntemlerine dikkat çekilmektedir.

Bilindiği gibi tüm dünyada alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) en çok ölüm nedenlerinden bir tanesidir. Özellikle sosyoekonomik düzeyi düşük ülkelerde, yetersiz beslenme, eğitim seviyesinin düşüklüğü, kötü iç ve dış ortam hava kalitesinin varlığı, sağlığa ulaşımın zor olduğu durumlar, yaşlılık, çocuk yaş grubu, altta yatan ek hastalık varlığı ve kırılgan gruplarda pnömoni daha ağır seyretmektedir.

Pnömoni (zatürre) önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen ölüme neden olabiliyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; ASYE’ları tüm dünyada en sık ölüm nedenleri arasında 4., düşük gelirli ülkelerde ise 2. sıradadır . Pnömoni (zatürre) önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen özellikle 65 yaş üstü ve 5 yaş altı çocuklarda halen tüm enfeksiyonlar arasında ölüme neden olan en ciddi enfeksiyon hastalığıdır.

Pnömoni ateş ve balgamlı öksürük ile karakterize edilen hafif formlardan, solunum sıkıntısı ve sepsis ile karakterize edilen şiddetli formlara kadar
değişmektedir.

Pnömonide en sık etkenler bakteriyel (özellikle pnömokoklar) ve viral etkenler olarak saptanmıştır. COVID-19 pandemisi sırasında da en sık ölümler pnömoniye bağlı solunum yetmezliği nedeni ile gelişmiştir.

Pnömoniden ölümleri azaltmada en etkili yöntem aşılama

Pnömoniden ölümleri azaltmada en etkili yöntem aşılamadır. Ülkemizde 13 valanlı konjuge pnömokok aşısı ve polisakkarit aşı ruhsatlı olup risk gruplarında uygulanmaktadır.

Hastalık kontrol ve önleme merkezi (CDC) güncel erişkin aşılama rehberinde ise 15 ve 20 valanlı pnömokok aşılarını önermektedir.

Biz de Türk Toraks Derneği olarak pnömoniden ölümleri azaltmak için grip ve zatürre aşılarının tüm risk gruplarında uygulanması gerekliliğini bir kez daha vurgulamak isteriz.”

(Visited 11 times, 1 visits today)