”Türkiye’de hematolog sayısı düşüyor” uyarısı….

Türk Hematoloji Derneği’nden ”Türkiye’de hematolog sayısı düşüyor” uyarısı geldi. Başkan Prof. Dr. Arı: ” 2018 yılından beri hematolog sayısında bir düşüş var. En son Yan Dal Uzmanlık Sınavı sonrası erişkin hematoloji açısından 120 kadrodan ancak 25’ine başvuru oldu. Pediatrik hematolojide de 80 kadrodan 5 başvuru oldu.”  Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehtap: ” En büyük sebebi yoğun iş yükü.”

 

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhlis Cem Ar, Türk hematolojisinin (kanbilimi) hızla kan kaybettiğine ve 2018 yılından beri hematolog sayısında bir düşüş olduğuna dikkati çekti.

Türk Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen ”49. Ulusal Hematoloji Kongresi” kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Ar, şunları ifade etti:

”Önümüzdeki 10 yılda hekim sayısında belirgin bir azalma olmasını bekliyoruz”

Türkiye’de 2018 yılından beri hematolog sayısında bir düşüş var. Daha az sayıda iç hastalıkları uzmanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hematoloji yan dalına ilgi gösteriyor. Sayılar giderek azalıyor. En son Yan Dal Uzmanlık Sınavı sonrası erişkin hematoloji açısından 120 kadrodan ancak 25’ine başvuru oldu. Pediatrik hematolojide de 80 kadrodan 5 başvuru oldu. Bu önemli bir sorun. Giderek az sayıda çocuk hastalıkları uzmanı ve iç hastalıkları uzmanı hematolog olacak. Dernek verilerine göre, Türkiye’de 700 civarında hematolog bulunuyor. Bu rakam mevcut haliyle korunsa bile iyi ama önümüzdeki 10 yılda ilgi azlığı devam ederse,  sayı ciddi şekilde düşecek. Önümüzdeki 10 yılda bu hastalıklarla uğraşan hekim sayısında belirgin bir azalma olmasını bekliyoruz. Bunun bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor.”

”En büyük sebebi yoğun iş yükü”

Türk Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özgür Mehtap da,  2018 yılından bu yana
hematoloji yan dal başvurularında gözlenen ciddi düşüşün nedenlerinin araştırıldığını dile getirerek, şunları anlattı:

Dernek bir anket düzenledi, sebebi ne olur diye. Bu anket yan dal uzmanları, yan dal
uzmanlığına girecek asistanlar, diğer yan dal uzmanları ve uzmanla arasında yapıldı. Hematolojiyi
tercih etme oranları oldukça düşük çıktı. En büyük sebebi yoğun iş yükü. Nüfusa oranla hematolog
sayısı az. İlerde bu iş yükü daha da artacak. İkincisi hastalarımızın daha ağır komplike hastalar olması, bu da iş yükünü kapsıyor. Üçüncüsü ise kazanç, yani maaşlar. Çözümler üretilmesi lazım. Bu şekilde
devam ederse bilim insanı ve hekim bulmak zorlaşacak. Verilen sağlık hizmeti aksayacak, bilimsel
çıktılarda azalacak. Bunların hepsi Türk Hematolojisinin kan kaybetmesine neden olacak.”

(Visited 126 times, 2 visits today)