Uzamış Covid etkilerine karşı ”ozon terapi” önerisi…

Covid-19 sonrası bazı kişilerde yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve yaygın kas ağrısı gibi şikayetler devam edebiliyor.  Bu duruma ”Uzamış Covid sendromu” veya”Post Covid sendromu”deniliyor.  Uzmanlar, ”Majör Ozon” tedavisinin, Uzamış Covid sendromunda oldukça fayda sağladığını belirtiyor.

 

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülten Karaca,  ozon terapinin Uzamış Covid-19 sendromu şikayetlerinin düzelmesine katkı sağladığını bildirdi.

Bağışıklık sistemini harekete geçiriyor

19. yüzyılın ortalarında keşfedilen ozon (O3) gazı, dinamik olarak kararsız yapıda üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Yüzyıldan fazla bir süredir kullanılan ozon terapisi bakteri, virüs, mantar, maya ve protozoaların inaktivasyonu, oksijen metabolizmasının uyarılması ve bağışıklık sisteminin aktivasyonuyla gerçekleşmektedir. Ozon terapisi ağırlıklı olarak enfekte yaralar, dolaşım bozuklukları, geriatrik durumlar, makula dejenarasyonu, viral hastalıklar, romatizma/artrit ve post Covid-19 sendromu gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Ozon gazı, bir ozon jeneratörü vasıtasıyla saf oksijenin yüksek voltajlı elektrik akımına maruz bırakılmasıyla oluşmaktadır. Bilinen en güçlü antioksidan tedavi olan ozon tedavisinin şekli, dozu ve süresi; kişinin genel durumuna ve rahatsızlığına göre ”Ozon Uygulama Sertifikası” olan hekim tarafından belirlenmektedir.

Uzamış Covid-19 sendromu şikayetlerinin düzelmesine katkı sağlar

Covid-19 sonrası bazı kişilerde yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yaygın kas ağrısı gibi şikayetler devam edebilmektedir. Bu duruma Uzamış Covid sendromu veya Post Covid sendromu denilmektedir.

Majör, minör, rektal, eklem içi- ağrılı noktaya ve torbalama yöntemi olmak üzere 5 farklı şekilde uygulaması bulunan ozon terapisinin en yaygın kullanım şekli, hastanın kanının ozonlanması olan ”Majör Ozon Terapisi”dir. Bu yöntemde kapalı bir sistem içerisinde kişiden alınan 100 cc’lik kan, yine 100 cc’lik ozon gazıyla karıştırılarak tekrar hastaya verilir. 

Haftada 2-3 seanstan toplam 10-12 seans uygulanabilen Majör Ozon Tedavisi, Uzamış Covid sendromunda oldukça fayda sağlarken, hastadaki solunum şikayetlerinin ve genel performansın düzelmesine katkıda bulunur.

Majör Ozon terapisi, uzamış covid sendromu dışında; yorgun uyanma, genel isteksizlik, yorgunluk hali, fibromiyalji sendromu ve romatoid artrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit, vaskulit gibi romatizmal hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak da kullanılmaktadır.

(Visited 29 times, 1 visits today)