Türk halkı aşıya nasıl bakıyor?

”Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırması” sonuçları, toplumun aşıya bakış açısını da ortaya koydu. Buna göre, ”aşı yaptırmayı düşünenlerle, düşünmeyenlerin” oranı aynı çıktı.  Katılımcıların büyük çoğunluğu yerli ve Alman aşılarını yaptırmayı tercih ettiğini ifade etti. Erkeklerde aşı yaptırma eğilimi daha fazla çıktı.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve Method Research Company işbirliğinde gerçekleştirilen ”Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırması” sonuçları, toplumun aşıya bakış açısını da ortaya koydu. 

”Aşıyı yaptırmayı düşünen ve düşünmeyenlerin oranı aynı” 

Türkiye’nin 56 şehrinde 18 yaş üstü 3 bin 500 kişiyle gerçekleştirile araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 39’u korona aşısı yaptırmayı düşündüğünü belirtirken, yüzde 39’u da ”aşı yaptırmayı düşünmediğini” ifade etti. ”Kararsızım” diyenlerin oranı ise yüzde 22 olarak belirlendi.

Erkeklerde aşı yaptırma eğilimi daha fazla 

Aşı yaptırma taraftarı olanların yarısını eğitim oranı yüksek profesyoneller ile  56 yaş ve üzerindekiler oluşturdu. Araştırmada, erkeklerde aşı yaptırma eğilimi daha fazla çıktı. Erkeklerin yüzde 43’ü, kadınların ise yüzde 35’i aşı yaptırmayı düşündüğünü söyledi.

”Hangi ülkenin aşısını yaptırırdınız?”

Araştırmada,  ”Hangi ülkenin aşısını tercih ederdiniz?” sorusu da yöneltildi. Katılımcılardan yüzde 38’i ”yerli”, yüzde 38’i de ”Almanya” cevabını verdi. Çin diyenlerin oranıysa yüzde 12 oldu. Katılımcıların yüzde 12’si ise fark etmediğini ifade etti.

45 yaş altı yerli aşı dedi

Araştırma sonucuna göre,  Almanya aşısını 45 yaş ve üzeri katılımcılar tercih ederken, yerli aşı diyenlerin çoğunluğunu 45 yaş altı kişiler oluşturdu.

”Kanaat önderleri aşı konusunda açıklamalar yapmalı”

Sonuçları değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:

”Aşı konusunda çok ciddi bir şekilde komplo teorileri yazılıyor. Sonuçlarla birlikte bu teorilerin, halen toplum tarafında yüzde 39 oranında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Aşı konusunda toplumu bilgilendirme faaliyetlerinin hızla değerlendirilmesi gerekir. Toplumdaki kanaat önderlerinin bu konuda açıklamalar yapmaları ve adımlar atmaları gerekiyor.”

(Visited 11 times, 1 visits today)