Türk bilim insanları mutasyonlu virüsün tanısı için yeni teknoloji geliştirdi

Türk bilim insanları, mutasyonlu yeni SARS-CoV-2 varyantının 8 saat süren kesin tanısını, 40 dakikada gerçekleştiren yeni bir teknoloji geliştirdi.

Bu teknolojiyle mutasyonlu SARS-CoV-2’nin bir coğrafyada olup olmadığının tespiti ve tespit edildiği bölgelerde yayılım hızının takibinin hızlanması ve kolaylaşması hedefleniyor.

Bioeksen firması tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji, Sağlık Bakanlığı tarafından saha taramalarında kullanılmaya başlandı. 

Türk bilim insanları, mutasyonlu yeni SARS-CoV-2 varyantının 8 saat süren kesin tanısını, 40 dakikada gerçekleştiren yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu teknolojiyle mutasyonlu SARS-CoV-2’nin bir coğrafyada olup olmadığının tespiti ve tespit edildiği bölgelerde yayılım hızının takibinin hızlanması ve kolaylaşması hedefleniyor.

Bioeksen firması tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji, Sağlık Bakanlığı tarafından saha taramalarında kullanılmaya başlandı. 

Kısa süre önce, Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri firması ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile geliştirilen “Bio-Speedy® SARS-CoV-2 (2019-nCoV) qPCR Tespit Kitiyle, Dünya Sağlık örgütü onayını alınmıştı.

Son günlerde dünya gündeminin odağında koronavirüs mutasyonu var. Mutasyondan etkilenen ülkeler İngiltere ile de sınırlı değil. Aralık ayında yapılan bilimsel çalışmalar varyantın Danimarka, İrlanda, İsrail, Hollanda, İzlanda, İsviçre, Almanya, İtalya, Fransa, İsveç ve son olarak da ABD’de de dolaşıma girdiğini gösteriyor. 

8 saat süren tanı süresini 40 dakikaya indiriyor

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken, Türk bilim insanları da mutasyonlu yeni SARS-CoV-2 varyantının 8 saat süren kesin tanısını 40 dakikada gerçekleştiren yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu.

Bioeksen tarafından geliştirilen, mutasyonlu SARS-CoV-2’nin bir coğrafyada olup olmadığının tespiti ve tespit edildiği bölgelerde yayılım hızının takibini hızlandıracak teknoloji, Sağlık Bakanlığı tarafından saha taramalarında kullanılmaya başlandı.

Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Mutant varyantın Türkiye’de dolaşımda olup olmadığının hızlı tespiti ileride yaşanacak anormal vaka artışlarının erken tespiti anlamına geliyor. Ayrıca, ülkeye giriş noktalarında yapılacak hızlı testlerle, bu varyantın ülkemize girişinin önüne de geçilebilecek. Mevcut aşıların mutant varyant üzerinde etkinliğinin halen test edilmemiş olması da üzerinde durulması gereken diğer bir konu. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde, çok fazla sayıda örneğe uygulanması yüksek maliyet ve zaman gerektiren “DNA dizileme” yöntemi ile aylarca sürecek ve çok yüksek maliyetlerle tamamlanabilecek “mutant taraması” kısa sürede ve düşük maliyetlerle tamamlanabilecek.”

(Visited 52 times, 1 visits today)