Tüp mide ameliyatı sonrası hamilelik mümkün mü?

Kadınların hemen hepsi yaşamları boyunca mutlaka çocuk sahibi olmak ve annelik duygusunu  yaşamak isiyor. Ancak obez olan kadınlarda hem gebe kalmak zorlaşırken hem de gebelik süreci zorlu geçebiliyor. Obezite cerrahisi sonrasında ise ideal kiloya gelindiğinde çoğunlukla kısılık tedavisine gerek kalmadan gebelik gerçekleşebiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı nedir?

Tüp mide ameliyatı, midenin bir kısmının alınmasıyla yapılan ve yenilebilecek yiyecek miktarını kısıtlamaya yarayan bir kilo verme prosedürü. Yeniden yapılandırılan midenin bir tüp şeklini andırması nedeniyle bu isimle biliniyor. Cerrahi olarak geri döndürülemez bir işlem ve diğer metabolik ameliyatlarda olduğu gibi, mide, beyin ve karaciğer arasındaki hormon sinyallerini değiştirerek kilo kaybını teşvik ediyor ve kişide daha düşük doyma noktası oluşuyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genellikle laparoskopik yöntemle gerçekleşen operasyonda, midenin yaklaşık %80 oranında bir kısmı kesi yapılarak vücuttan çıkarılıyor. Kalan mideye bir tüp yerleştirilerek şeklinin korunması sağlanıyor. Operasyon süresi yaklaşık olarak 1 saat. Hasta, 2-3 gün boyunca hastane şartları altında gözlem altında tutulduktan sonra taburcu ediliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Nasıl Kilo Verilir?

Tüp mide ameliyatından sonra mide boyutu küçüldüğü için, kişi daha az miktarda yiyeceklerle doyabilir hale geliyor ve kilo kaybı başlıyor. Ameliyattan sonra hekimler tarafından hazırlanmış özel diyet listeleriyle birlikte, 12 ila 18 ay içerisinde ameliyattan önceki kiloya bağlı olarak vücut ağırlığının %6 ila %70’i kaybediliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygun?

Tüp mide operasyonları ilerleyen zamanla birlikte obezite sınırları içerisinde olan tüm kişiler için uygulanabilir hale geldi. Özellikle aşırı kiloları sebebiyle doğurganlık problemleri yaşayan, polikistik over sendromu olan, bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için bir umut kaynağı haline geldi.

Tüp Mide Sonrası Doğurganlık Artar Mı?

Aşırı kilolu olmanın kadınlar üzerindeki ciddi problemlerden biri de doğurganlığın azalmasır. Fazla kilo, vücuttaki hormon seviyelerinde büyük değişiklikler meydana getiriyor. Bunun sonucunda da polikistik over sendromu, düzensiz yumurtlama hatta yumurtlayamama problemi baş gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra obezite sınırları içerisinde olan bir kadının hamile kalması da belli başlı riskler taşıyor. Hem hamilelik döneminde hem de doğum esnasında zorlu komplikasyonun meydana gelmesi anne ve bebek için ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

Doğal yöntemlerle kilo vermeyi denemiş ancak başarılı olamamış kişilerde alternatif cerrahi yöntemler devreye giriyor ve bunlardan biri de, tüp mide ameliyatı.

Tüp mide ameliyatı geçiren ve sonrasında uygulaması gereken direktiflere uygun olarak kilo veren kadınların üreme fonksiyonlarında da birtakım değişiklikler oluyor. Hormon seviyelerinin olması gereken seviyeye ulaşmasıyla birlikte yumurtlama fonksiyonları düzenli bir hale geliyor ve doğurganlık da buna paralel olarak artıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Gebelik Ne Zaman Oluşabilir?

Yapılan araştırmalar, tüp mide ameliyatı sonrası yumurtlamaya engel olabilecek polikistik over sendromu gibi problemlerde iyileşme olduğunu gösteriyor. Hamile kalmak isteyen aşırı kilolu kadınlar için olumlu sonuçlar doğuran tüp mide ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus, operasyondan sonraki 12 – 18 ay boyunca gebelikten kaçınmak.

Obezite cerrahisi sonrasında ideal kiloya gelindiğinde çoğunlukla kısılık tedavisine gerek kalmadan gebelik gerçekleşebiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Oluşan Gebeliklerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamanın altın anahtarlarından biri de beslenme düzeni. Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin mide kapasitesi küçüleceği ve az miktarda yiyecekle doygunluğa ulaşabileceği için, yenilen besinlerin kalitesi daha önemli hale geliyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında oluşan gebelikler normal gebeliklere oranla daha hassas ve özenli bir süreç  istiyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)