Tüberküloz hastalığında bu kişiler risk grubunda…

Halen dünyada pek çok ülkede belirgin derecede yaygın bir hastalık olan tüberküloz, solunum yoluyla bulaşıyor. Bir çok akciğer hastalığına benzer belirtiler gösteriyor. Bazı kişiler, tüberküloz  hastası olma açısından daha riskli grupta yer alıyor.

 

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi,  tüberküloz hastalığında bağışıklık  sistemi baskılanan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu bildirdi.

Mikrobu alanların yüzde 5’inde…

 

Tüberküloz mikrobuyla ilk karşılaşma genellikle çocukluk ve gençlik çağında oluyor.  Mikropla karşılaşan ve primer (doğuştan) enfeksiyon geçiren kişilerin sadece yüzde 5’inde, mikrobu aldıktan sonraki 6 ay–1 yıl içinde aktif hastalık gelişirken, yüzde 95’inde aktif hastalık gelişmeden sessiz enfeksiyon olarak kalıyor. Bu kişilerin de yüzde 5’inde, daha ileri yaşlarda bağışıklık sistemini baskılayan hastalık oluşması veya ilaçların kullanılması sonucu vücutta uyur durumda olan mikropların uyanması, aktif tüberküloz hastalığına yol açıyor.

Tüberküloz açısından en riski grup…

Tüberküloz açısından en riskli grubu HIV pozitif hastalar oluşturuyor. Bunun yanında uzun süreli kortizon veya bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olan romatoloji hastaları da bu grupta yer alıyor.

Ayrıca, kanseri olan, diyabet gibi kronik hastalığı olan kişiler, organ nakli sürecinde olan ve nakili gerçekleşmiş hastalar da risk grubunda yer alıyor. Bu kişiler hem hastalığa daha kolay yakalanabiliyor, hem de hastalığı daha ağır geçirebiliyor.

Belirtileri…

Tüberküloz, birçok akciğer hastalığına benzer belirtiler gösteriyor. Hastalık solunum yoluyla alındığı için mikrop önce akciğerlere geliyor, oradan da kan yoluyla tüm organlara dağılabiliyor. Öncelikle akciğerlere ait öksürük, balgam, balgamda kan görülmesi gibi belirtilerin yanı sıra ateş, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık ve gece terlemesi gibi genel belirtiler de eşlik ediyor. Özellikle bu belirtilerle gelen kişilerin etrafında tüberküloz hastası varsa mutlaka tüberkülozdan şüphelenilmeli.

(Visited 10 times, 1 visits today)