Tokat’ta bir hastanın şiddet gördüğü özel hastane hizmet vermeye başladı

Tokat’ta bir hastanın şiddet gördüğü özel hastane, bugün yeniden hizmet vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, uygunsuz davranış sergileyen sağlık personelinden birinin 3 yıl süreyle meslekten men edildiği, diğerinin ise 6 aylık mesleki eğitimden sonra yoğun bakım dışında görevlendirilmesine karar verildiği bildirildi. Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından alınan bu kararların, sadece meslek icrası yönüyle ilgili olup, adli süreçten bağımsız olduğu ifade edildi.

Tokat’ta bir hastanın şiddet gördüğü özel hastane, bugün yeniden hizmet vermeye başladı.

‘Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım”

Sağlık Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

”19 Kasım günü sosyal medyada yayımlanan ve Tokat’ta bir özel hastanenin yoğun bakım servisinde çekildiği anlaşılan görüntüler üzerine inceleme başlatılmış ve hastanenin faaliyeti geçici olarak durdurulmuştu.

Sağlık Meslekleri Kuruluna intikal eden idari soruşturma dosyası karara bağlandı.  Uygunsuz davranış sergileyen sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi.  Süre sonunda göreve dönebilmesi için 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma ve yoğun bakım dışında açık serviste çalışabilme şartı getirildi.

Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Kurulun aldığı bu karar, sadece meslek icrası yönüyle ilgili olup, adli süreçten bağımsızdır.

Diğerinin ise 6 aylık mesleki eğitimden sonra yoğun bakım dışında görevlendirilmesine karar verilmiştir.

”Hastanin 28 Kasım itibariyle hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir”

Sağlık Bakanlığı soruşturmayı yürütürken, başta yoğun bakım hizmetleri olmak üzere, söz konusu hastanedeki tüm süreçleri inceleyip denetlemiştir. İncelemeler sonucunda sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılmıştır.  Hastanenin 28 Kasım 2022 tarihi itibarıyla hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir.’

(Visited 10 times, 1 visits today)